Otvaranje tvrtke na području BiH stoji 11 puta više nego u Srbiji i Crnoj Gori, a potrebno je i daleko više dokumenata i vremena da bi se počelo s poslovanjem u odnosu na regiju, kao i pojedine zemlje EU.
Pokazalo je to izvješće “Analiza barijera razvoja poduzetništva u BiH”, objavljenu u sklopu projekta Boljom upravom do bržeg ekonomskog rasta, kojeg podržava vlada Norveške, a provodi Razvojni program UNDP-a.
Tako troškovi osnivanja tvrtke, kako pokazuje ova analiza, u BiH iznose 2300 maraka (oko 1176 eura), u Srbiji 200 (oko 102 eura), a u Crnoj Gori 180 maraka (92 eura).
I broj procedura za osnivanje tvrtke u BiH, kojih je ukupno jedanaest, veći je nego u regiji, u Srbiji ih je sedam, u Crnoj Gori osam, a samo tri u Sloveniji. U takvom poslovnom okružju u BiH potrebno je najmanje dva mjeseca za osnivanje tvrtke, u Srbiji sedam dana, u Sloveniji osam, u Crnoj Gori 12, a u Austriji 22 dana.
“BiH je zemlja pred kojom se nalazi zadatak stvaranja boljeg poslovnog okružja s ciljem povećanja broja domaćih i stranih tvrtki. Za to je potreban niz preduvjeta, od kojih je najvažniji izmjena zakonodavnog okvira”, navedeno je u izvješću, prenosi Glas Srpske.
“Nužno je stvoriti mogućnost online registracije poslovanja, što bi skratilo vrijeme za osnivanje tvrtke. Potreban je i središnji registar institucija, kao i digitalizacija arhivske građe”, neke su od preporuka stručnjaka UNDP-a u BiH.
Marko Đogo, član Udruženja ekonomista RS SWOT, kaže da jednošalterski sustav nije u praksi zaživio te da je doista teško pokrenuti posao u BiH, a još teže ga održati.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu