Prema riječima Gorana Đakovića, predsjednika Udruženje novinara za poljoprivredu Agropress, poljoprivrednici u Srbiji i dalje se nerado odlučuju na osiguranje proizvodnje.
“Teško im je odvojiti dinar za osiguranje, a bez toga ćemo propasti. Imamo primjer uzgajivača malina i kupina koji su ove godine imali fantastičnu cijenu i zamislite kako je onima kojima je tuča sve uništila. Na primjeru šljive, to je 8000 do 9000 dinara (od 65,7 do 74 eura) po hektaru i doista nema jeftinije mjere nego što je osiguranje”, kaže Đaković, prenosi Politika.
Miodrag Mladenović, predstavnik Dunav osiguranja, naveo je podatke za koje je naveo da su poražavajući.
“Samo 12 do 15 posto od ukupno obradivih površina u Srbiji je osigurano, a za privatna poljoprivredna kućanstva to je 3%”, objašnjava Mladenović.
Senad Mahmutović, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, kaže da je država posljednjih godina dosta uradila kako bi subvencijama ohrabrila poljoprivrednike na osiguranje proizvodnje.
“Pomažemo poljoprivrednike da se zaštite od nepredvidljivih vremenskih uvjeta na mnoge načine, kao što su subvencije za navodnjavanje, za nabavku protugradnih mreža, osuvremenjujemo sustav protugradne obrane, ali i kroz izravnu financijsku pomoć za osiguranje usjeva”, rekao je Mahmutović.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu