Od vina iz propalog Navipa proizvode alkohol za bolnice

Autor: Poslovni dnevnik , 25. ožujak 2020. u 10:57
Navip, poznat po proizvodnji pjenušca, nekoliko puta je oglašavao prodaju svoje robe, ali i objekata i opreme /SHUTTERSTOCK

Riječ je o bijelom vinu i vinu za destilaciju, koje je u vlasništvo države prešlo u stečajnom postupku nad stečajnim dužnikom kompanijom Navip Fruškogorac.

Nitko se nije mogao nadati da je propala kompanija Navip, koja je u stečaju godinama, jednom pomoći svojoj zemlji, pišu Večernje novosti.

Naime, u Petrovaradinu su pronašli oko 350.000 litara vina, kojeg je odavno preuzela državna Direkcija za imovinu i već dugo ne zna što s tim. Država će ga sada za tri dana preraditi u alkohol jačine 75 posto. Za preradu će biti zadužena tvrtka Vino Župa iz Aleksandrovca.

Nije za prodaju

Alkohol će do bolnica i kliničkih centara doći za desetak dana. “Najvažnije je što prije napraviti alkohol od 75 posto za potrebe kliničkih centara. To je zadatak i potreba države, a s mojim timom ćemo ga provesti u djelo”, rekao je Branislav Nedimović, ministar poljoprivrede.

Navip, bivši proizvodni div, poznat po proizvodnji pjenušca, nekoliko puta je oglašavao prodaju svoje robe, ali i objekata i opreme. Velike količine vina otkupljivao je Rubin, ipak dio je ostao, a budući da nije za upotrebu netko se od nadležnih dosjetio da se od toga može dobiti alkohol, koji je sada nužan zdravstvenim djelatnicima u Srbiji. Usto, vino kojim raspolaže Direkcija, već godinama nije upotrebljivo i za prodaju, pa će se sada iskoristiti.

4500

litara medicinskog alkohola može se dobiti od 350.000 litara vina

Riječ je o bijelom vinu i vinu za destilaciju, koje je u vlasništvo Republike Srbije prešlo u stečajnom postupku nad stečajnim dužnikom kompanijom Navip Fruškogorac, sa sjedištem u Petrovaradinu.

“Količina je oko 339.058 litara, a sve će preuzeti svojim cisternama Vino Župa iz Aleksadrovca, koja će u svojim pogonima preraditi destilate u čisti medicinski alkohol”, navode iz Direkcije. Kao kao društveno odgovorna kompanija Vino Župa će sve zapakirati za potrebe bolnica o vlastitom trošku.

Republička direkcija za imovinu će još jednu količinu alkoholnih destilata, koji su prešli u državno vlasništvo iz poreznog postupka, staviti na raspolaganje za destilaciju u medicinski alkohol za borbu protiv koronavirusa. “Navip je imao pogon u Petrovaradinu, ali je odavno prodan”, objašnjava jedan od stečajnih upravitelja koji je bio nadležan za Navip.

“Država je sve količine vina koje su ostale preuzela u izvršnom postupku i to sada pripada Direkciji za imovinu. Nije to samo Navipovo vino, već i od drugih proizvođača. To je sada sve državno, a zaplijenjeno je prije više od sedam godina”, kaže stečajni upravitelj.

Može i od voćne rakije

Večernje novosti doznaju da i u Vino Župi postoji takva ideja. I oni imaju određene količine vina koje bi mogli pretvoriti u alkohol. Koliko bi se moglo dobiti ovisi o jačini vina i drugog alkoholnog pića, poput rakije.

Prema riječima Ivana Uroševića, predsjednika Grupacije za rakiju Srbije, od 350.000 litara vina moglo bi se dobiti oko 4500 litara alkohola od 70 posto jačine.

Prema njegovim riječima, ta količina vina mogla bi se preraditi za pet do sedam dana. Sve to moglo bi se dobiti i od voćne rakije, kao i od svega što sadrži etanol. Ipak, za razliku od čistog etanola, voćni destilati bi zbog dodatak bili dobri samo za dezinfekciju radnih površina.

Ne rade Leoni, Gorenje, Jeanci, AD Plastik…

Pogon njemačke tvornice Leoni u Prokuplju prestao je s radom zbog opasnosti od širenja virusa. U srpskim tvornicama Leonija radi oko 9000 osoba, a u Prokuplju, gdje se proizvode kabeli za autoindustriju, gotovo 3000 radnika. Hisense Gorenje zatvorio je sve tvornice u Europi, među kojima i one u u Valjevu i Zaječaru. Turska tvrtka Jeanci Serbia poslala je dio radnika na kolektivni godišnji odmor kao i Prvi partizan. Također, hrvatski AD Plastik, obustavio je na neodređeno vrijeme  proizvodnju i u Srbiji.

Komentari (1)
Pogledajte sve
Objava čeka odobrenje

New Report

Close