Od dolaska u Srbiju velika kineska kompanija proizvodi samo velike skandale

Autor: Poslovni.hr , 30. kolovoz 2022. u 13:45
Foto: shutterstock

Kinezi u Zrenjaninu pokreću tvornicu automobilskih guma čiju je gradnju obilježila afera s vijetnamskim radnicima, štrajkovi i prosvjedi neplaćenih podizvođača.

Malo je vijesti u srpskim medijima u kojima je Linglong, velika kineska kompanija koji gradi tvornicu automobilskih guma u Zrenjaninu, predstavljena u pozitivnom svjetlu, piše Danas.

S druge strane, negativne vijesti su gotovo pravilo, a posljednja je da su prošlog tjedna radnici tvornice iz Svilajnca blokirali ulaz u Linglong jer im je kineska kompanija ostala dužna 5,5 milijuna eura. Ipak, najviše se pisalo o velikom skandalu s vijetnamskim radnicima, od kojih su neki prošle jeseni pokušavali pobjeći s Linglongovog gradilišta i iz Srbije.

Nisu dobivali plaće, živjeli su u nemogućim uvjetima u kontejnerima, a gotovo 500 njih ostalo je bez putovnice.

Radnički kontejneri bez vode

Priču o Vijetnamcima u Zrenjaninu objavili su i vodeći svjetski mediji, a osim negativne slike o Linglongu i kineskim ulagačima poslala je i lošu sliku o Srbiji u kojoj se krše ne samo radnička, već i osnovna ljudska prava.

Linglong Tire je kompaniju u Kini osnovao još 1975., a prvi inozemni pogon otvorili su 2014. na Tajlandu. Pet godina kasnije stigli su i u Zrenjanin, s idejom da izgrade tvornicu u koju će uložiti 800 milijuna eura i zaposliti 1200 radnika, a koja će godišnje proizvoditi 13 milijuna automobilskih guma.

Tako je još u rujnu 2018. Siniša Mali, srpski ministar financija, potpisao u Pekingu okvirni sporazum između vlade Srbije i kineske kompanije Shandong Linglong o ulaganjima u Zrenjaninu.

U ožujku 2019. potpisan je ugovor o davanju građevinskog zemljišta u industrijskoj zoni Jugoistok kineskom ulagaču koji bi na toj lokaciji trebao izgraditi proizvodne pogone na 500.000 četvornih metara.

Krajem tog mjeseca postavljen je i temeljni kamen za tvornicu. No, već u svibnju počinju problemi s Linglongom. Građanski preokret je objavio odluku Pokrajinskog tajništva u kojoj se vidi da je Linglong prijavio početak radova 16. svibnja 2019., što je ukazivalo na to da su svi radovi prije toga izvedeni protupropisno.

U ožujku 2020. obavijestili su Veleposlanstvo Kine da je Grad Zrenjanin protuzakonito izdao građevinsku dozvolu Linglongu, a u listopadu iste godine tužili su Grad zbog toga što je Odjel za zaštitu i unaprjeđivanje okoliša donio rješenje o davanju suglasnosti na studiju o procjeni utjecaja kineske tvornice guma na okoliš.

Oni su u javnost iznijeli i podatak da Srbija pomaže Linglongu sa 83,5 milijuna eura da gradi tvornicu guma, pozivajući se na rješenje Komisije za dodjelu državne pomoći Srbije.

Kako su naveli, nešto više od 7,5 milijuna eura je vrijednost zemljišta koje je poklonjeno Linglongu, a ostatak bespovratne državne pomoći bit će isplaćen u novcu, od 2020. do 2026. godine.

U siječnju 2021. Građanski preokret je upozorio i da se pokraj gradilišta tvornice guma planira gradnja “radnog kampa u kojem će se ljudi držati u kontejnerima bez osnovnih uvjeta za život”.

1200 radnika

trebala bi zaposliti kineska tvornica

Deset mjeseci kasnije eskalirala je situacija s radnicima na gradilištu i to nakon što je jedan od njih novinarima rekao u kakvim uvjetima rade i žive.

“Nas je ovdje oko 400, najveći problem je nedostatak ispravne vode za piće, vode za kupanje i struje. Nemamo dokumente, ne znamo kako će biti zimi u ovim barakama i zabrinuti smo kako dalje”, rekao je jedan od radnika za Danas.

Nakon toga došlo je do potpune obustave rada na gradilištu, novinarima nije dopušteno da izvještavaju, a reagirali su i dužnosnici EU.

Vlada daje za plaće

Predsjednik Aleksandar Vučić rekao da su poslali inspekciju koja je utvrdila da su uvjeti loši, ali da će se popraviti.

Sredinom ove godine radnici su na gradilištu štrajkali zbog neisplaćenih plaća, a prije nekoliko dana i radnici tvrtke koja je angažirana kao podizvođač na isti način pokušali su natjerati Linglong da im isplati novac koji im duguje.

Kineska kompanija rekla je da ne duguju ništa tvrtki Alfa Technics iz Svilajnca, jer s njom nisu ništa ugovarali, već China Energy Engineering Group (CEEC TEPC), glavni podizvođač na zrenjaninskoj tvornici.

Dogovor je ipak postignut, vlada je obećala da će Alfa Technicsu biti uplaćen novac za zaostale plaće.

Komentirajte prvi

New Report

Close