Crnogorsko Ministarstvo ekonomskog razvoja predložilo je slobodno formiranje cijena bijelog kruha od 1. siječnja 2022. godina, što znači da uredba iz srpnja o ograničavanju cijena više neće biti na snazi i da će pekari i trgovci moći samostalno formirati cijene kao što je to bilo i ranije.
Cijene brašna su od srpnja ove godine na međunarodnom tržištu porasle za 40 posto, a ostalih sastojaka kruha i energenata za 40 do 120 posto, zbog čega su pekarima posljednih mjeseci troškovi bili veći od cijene kruha kojeg prodaju, objašnjava portal CdM.
Vlada je u srpnju ograničila cijenu bijelog pšeničnog kruha od 500 do 600 grama na 50 centi. Prema ranijim najavama iz pekarske industrije cijena tog kruha mogla bi iznositi do 70 centi.
“Zbog promjena koje su se dogodile na tržištu uslijed rasta inputa za proizvodnju kruha, predlaže se slobodno formiranje cijena bijelog kruha od 1. siječnja 2022. godine, uz pažljivi monitoring kretanja cijena na tržištu.
Ministarstvo ekonomskog razvoja i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede nastavit će komunikaciju sa zainteresiranim stranama u pravcu izbjegavanja nekontroliranog rasta cijene te prehrambene namirnice”, naveli su iz Ministarstva ekonomskog razvoja.
Dodaju da zbog značaja kojeg kruh ima u dnevnoj potrošnji kućanstava očekuju od svih strana da prilikom formiranja cijena i utvrđivanja maloprodajnih trgovačkih marži pokažu visoku razinu društvene odgovornosti.
“Ministarstvo ekonomskog razvoja će u suradnji s Upravom za inspekcijske poslove nastaviti pratiti formiranje maloprodajnih cijena tog proizvoda na tržištu i u slučaju potrebe, u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, predložit će vladi mjere koje su u okviru njene nadležnosti”, zaključuje se priopćenju Ministarstva ekonomskog razvoja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu