Naftna industrija Srbije (NIS) uputila je službeni zahtjev Odjelu za kontrolu strane imovine Ministarstva financija SAD-a (OFAC) za suspenziju sankcija, priopćilo je u srijedu Ministarstvo rudarstva i energetike.
Zahtjev su podržale vlade Srbije i Mađarske, a odnosi se na dobivanje općih ili posebnih dozvola koje bi NIS-u omogućile nastavak poslovanja dok se traži prihvatljivo rješenje vlasničke strukture i upravljanja, s ciljem da tvrtka, koja je regionalno i strateški važni za energetsku stabilnost, nastaviti poslovati.
Državni vrh optimističan
Vlada Srbije podržava zahtjev za izdavanje takve dozvole NIS-u jer bi sankcije narušile sposobnost te kompanije da opskrbljuje građane Srbije naftom i naftnim derivatima.
“S obzirom na značaj NIS-a za srpsku, ali i regionalnu ekonomiju, hitno tražimo od OFAC-a da razmotri momentalnu pomoć, u vidu odgode sankcija za minimalno 90 dana, a održivo rješenje koje bi dovelo do ukidanja sankcije se razmatraju”, navodi se u priopćenju.
Dodaje se da zaposlenici NIS-a i građani nemaju razloga za brigu jer će državni vrh, kao i do sada, štititi interese Srbije.
Ističe se da su američki dužnosnici u više navrata jasno ponovili da sankcije nisu usmjerene protiv Srbije i njezinih građana, te navodi da se u skladu s tim nadaju konstruktivnom nastavku dijaloga, kako bi energetska stabilnost Srbije i cijele regija nije potkopana.
Priopćenje je potpisala ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, koja je i voditeljica Radne skupine za praćenje aktivnosti američkog Ministarstva financija, Ureda za kontrolu inozemne imovine (OFAC), u vezi s potencijalnim uvođenje sankcija NIS-u.
OFAC je 10. siječnja objavio da je NIS jedna u nizu kompanija u svijetu koje su u većinskom vlasništvu Rusije i koje su sankcionirane kako ne bi pridonijele financiranju ruske strane u ratu u Ukrajini.
Sankcije Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Naftnoj industriji Srbije (NIS) vjerojatno neće biti uvedene jer nisu ekonomski logične, kaznila bi se Srbija, a ne Rusija, što im je bio cilj, kažu energetski stručnjaci.
Sankcije nelogične
“Gazprom, koji je suvlasnik NIS-a, i njegova tvrtka kćer Gazprom njeft nisu najveća energetska kompanija u Rusiji. Gazprom je tek treći po proizvodnji nafte, Lukoil je također veći. Imajući sve to u vidu, odluka o sankcijama nema nikakve veze s logikom i od kada su najavljene vjerovao sam da neće biti provedene”, rekao je Miloš Zdravković agenciji Beta.
Zdravković je naveo da su Rosneft i Surgutneftgas veće energetske kompanije od Gazproma, a osim toga Srbija 82 posto nafte dobiva preko hrvatskog naftovoda Janaf s kojim ima ugovor o transportu nafte do 2026. godine.
Rusija, prema njegovim riječima, dnevno izvozi dva milijuna barela nafte u Kinu i 2,1 milijun barela u Indiju.
Prema njegovim riječima, svaka politička opcija je moguća, ali ne dolazi u obzir nasilno preuzimanje imovine NIS-a od Gazproma i atomske sile poput Rusije.
“Stvari u politici se ubrzavaju, najavljuje se nova podjela svijeta, kraj rata u Ukrajini pod ruskim uvjetima.” Jedina šansa je da se sankcije odgode ili ukinu, jer one su iz moje perspektive, kao inženjera, nelogične, ali politički moguće. Da se problem mora riješiti, mora, a odgađanje ili otkazivanje je jedini mogući način, hoće li uspjeti, ne znam, nadam se”, rekao je Zdravković.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu