Prvi pokazatelji o novom urodu suncokreta u Europi i susjedstvu Srbije pokazuju da ne bi trebalo biti nestašice kao prošle godine, pa niti razloga za nova poskupljenja ulja.
Srpske tvornice ulja još nisu objavile što će se događati s cijenama u sljedećem razdoblju, piše Politika.
Sve donedavno suncokretovo ulje bilo je rekorder u poskupljenju tijekom pandemije i to ne samo u Srbiji, a cijene trenutačno stagniraju. Iako žetva najvažnije uljarice u Srbiji još nije završena, pojedini proizvođači tvrde da je urod zbog suše daleko manji od očekivanog.
Jovica Jakšić, predsjednik Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije, rekao je za agenciju Beta da je prinos suncokreta s prvih požnjevenih njiva manji nego što se očekivalo, a procjene su bile da će prosjek biti oko 3,5 tona po hektaru, ali je manji za oko tonu.
Veliki trgovci pritišću male
Jakšić je dodao kako su i lokalni trgovci svjesni da će urod biti manji i nude otkupnu akontnu cijenu od 60 dinara (oko 0,5 eura) za kilogram, ali da su velike domaće kompanije koje se bave prometom te sirovine počele nuditi konačnu otkupnu cijenu od 53 dinara (oko 0,4 eura) i tako su pritisnule manje trgovce da smanje cijenu.
“Logično je da akontna cijena iznosi 60 dinara, što je poskupljenje od gotovo 100 posto u odnosu na lanjsku otkupnu cijenu, ali i ulje je poskupjelo sa 110 (oko 0,9 eura) na 200 dinara (oko 1,6 eura) za litru, za također gotovo 100 posto”, objasnio je Jakšić.
U Udruženju Žita Srbije ističu da se očekuje odličan urod suncokreta kod najvećih proizvođača Rusije i Ukrajine. Predviđanja su da će EU imati rekordnu godinu, s većom proizvodnjom u Rumunjskoj (3,3 milijuna tona) i Bugarskoj (2,1 milijuna tona) što su za 30 posto veće količine na godišnjoj razini u obje države.
Dobar urod očekuje i Turska koja je relativno veliki proizvođač, a i među najvećim je kupcima te uljarice.
“Opća slika je odlična, a mi smo imali nesreću da je bila suša. Ipak, ona je najmanje ostavila posljedice na suncokret. Žetva još nije gotova, a prinosi variraju”, rekla je Sunčica Savović, direktorica Žita Srbije.
Značajna razlika u prinosima
Ona je dodala da je prema sadašnjim informacijama velika razlika u prinosima koji su se kretali od 1,8 do 3,6 tona po hektaru, ali da je daleko manje poljoprivrednika koji su prijavili niže količine.
Prema njenim rečima, udruženje još nema konačnu bilancu suncokreta jer se čeka kraj žetve. Ipak, i dalje ostaju pri procjeni da će prinosi biti slični lanjskima, što znači urod od 650.000 tona. To je, objašnjava Sunčica Savović, Srbiji dovoljno za domaću potrošnju, jer je za industrijsku preradu potrebno oko 550.000 tona.
“Zbog toga ne govorimo o nestašici već imamo višak suncokreta za izvoz”, istaknula je direktorica Žita Srbije, dodajući kako sve pokazuje da cijena suncokretovog ulja više ne bi trebala rasti.
“Ako se to dogodi bit će to isključivo zbog toga što prerada ne može u ovom trenutku zadovoljiti potražnju. To će se promijeniti kada značajne količine iz zemalja velikih proizvođača počnu stizati na tržište”, smatra Sunčica Savović.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu