Potražnja za montažnim kućama u Republici Srpskoj nikada nije bila veća zbog prihvatljive cijene kvadrata i brze izgradnje, a to je, pored pandemije virusa korona i želje građana da pobjegnu od gradske vreve, bilo pridonio je i povratak umirovljenika iz dijaspore.
Prema riječima proizvođača, montažne kuće su pristupačne, ekološke, tople i useljive u kratkom roku, a vijek trajanja materijala je oko 100 godina.
Povratnici iz dijaspore
Vlasnik firme za proizvodnju montažnih kuća Rolex iz Omarske Milenko Rosić rekao je za Glas Srpske da kvadratni metar s temeljom u prosjeku košta oko 1.050 KM.
“Potražnja je puno veća u odnosu na prošlu godinu i općenito su ove kuće iz godine u godinu sve traženije. Mnogi građani se vraćaju iz inozemstva i žele ovakve kuće”, rekao je Rosić. Jedini problem u poslovanju im je, kaže, nedostatak radne snage, zbog čega se ne mogu okrenuti izvozu u inozemstvo.
“Bazirani smo u Banjaluci i mjestima oko nje, jer su majstori već nešto stariji ljudi i ne žele ići na teren”, rekao je Rosić. Dodao je kako brzina dovršetka kuće ovisi o kvadraturi. “Za kuće do 100 četvornih metara vezani smo ugovorom na 90 dana, a ponekad su gotove i prije. Građani se najčešće odlučuju za kuće do 50 kvadrata”, rekao je Rosić. Pune ruke posla imaju i u banjalučkoj tvrtki Berić.
“U posljednje vrijeme, kako su poskupile struja, drva i plin, veliki je interes za niskoenergetske kuće, jer su izolirane i nemaju vlagu, a izrađene su od najmodernijih materijala”, rekao je vlasnik ove tvrtke Dragan Berić.
Cijene stabilne
Nakon pandemije korona virusa, kako kaže, mnogi su se okrenuli prirodi i izgradili ovakve kuće na selu.
Dodao je da se cijene nisu puno mijenjale, pa je za kuću od 100 kvadrata u prosjeku potrebno izdvojiti od 70.000 do 90.000 KM. Cijene materijala su se, kako kaže, stabilizirale, ali je problem nedostatka rada je konstantan.
“Danas se svi nazivaju obrtnicima i koliko god im se podignu dnevnice, one uvijek nedostaju, a obrtnik je samo onaj koji je stručan i nikad nije skup”, rekao je Berić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu