Srbija je ostvarila impresivna gospodarska postignuća tijekom većeg dijela proteklog desetljeća, no posljedice rata u Ukrajini i problemi u energetskom sektoru doveli su do potrebe za velikim vanjskim i fiskalnim financiranjem, objavio je Međunarodni monetarni fond (MMF).
Unatoč najavama da “ako situacija s energentima ostane ovakva, poskupljenja struje neće biti”, prema izvješću MMF-a to će se poskupljenje dogoditi u studenom ove i svibnju iduće godine – kako je prvotno planirano.
Dva poskupljenja
– Nužno je daljnje poskupljenje struje i plina – u studenom 2023. i tijekom 2024. kako bi se ukinule sve proračunske subvencije državnim energetskim poduzećima do kraja aranžmana s MMF-om i financirala prijeko potrebna investicijska potrošnja u narednim godinama. – ističe MMF u izvješću.
Cijene plina i električne energije koji nisu za kućanstva “i dalje su niske u usporedbi s konkurencijom”, navodi se. – Dakle, daljnja poskupljenja ne bi trebala bitno utjecati na konkurentnost poduzeća – ocijenili su u MMF-u. Kako se navodi, Vlada Srbije se složila da je potrebno dodatno poskupljenje struje i plina, prenosi N1.
Kako prenosi Beta, u objavljenom izvješću o Srbiji, nakon završetka prve revizije stand-by aranžmana, MMF je naveo da je životni standard u Srbiji poboljšan u proteklom desetljeću, da je inflacija pala, da su javne financije ojačane su, a rezerve povećane, uz pomoć velikog priljeva izravnih stranih ulaganja.
No, posljedice rata u Ukrajini, posebice nagli rast cijena energenata u svijetu, te duboko ukorijenjeni problemi u energetskom sektoru Srbije, koji su isplivali na površinu prošle godine, doveli su do potrebe za velikim vanjskim i fiskalnim financiranjem, što navela vlasti da zatraže stav – odličan aranžman, prema MMF-u.
U izvješću se navodi da su fiskalni i vanjski rezultati za 2022. bili bolji od očekivanih te da je nezaposlenost i dalje niska. Rekordni priljevi izravnih stranih ulaganja nastavljaju povećavati rezerve, ali inflacija ostaje veliki izazov, dodaje se.
Ponajprije zbog visokih cijena hrane i energenata, ukupna inflacija sada je znatno iznad ciljanog raspona Narodne banke Srbije (NBS), a također je snažno porasla temeljna inflacija, navodi se.
Energetski sektor
Očekuje se da će fiskalna politika ostati restriktivna iu 2023., unatoč dodatnim mjerama potrošnje, navode iz MMF-a i ukazuju da i dalje postoje strukturni problemi u energetskom sektoru, koji su u fokusu stand-by aranžmana. U izvješću se također napominje da ostaju dugotrajni geopolitički izazovi.
Misija Međunarodnog monetarnog fonda boravila je u dvotjednom posjetu Beogradu krajem ožujka i početkom travnja, povodom prve revizije stand-by aranžmana, koji će se provoditi od prosinca, vrijedan 2,4 milijarde eura. 2022. i trajat će do kraja 2024. godine. Dogovoren je u listopadu prošle godine, kada je zamijenio tada važeći Instrument za koordinaciju politika.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu