BiH je prošle godine izvezla mesa i mesnih prerađevina u vrijednosti od 132,4 milijuna KM, što je za četiri posto više nego godinu ranije, dok je uvoz iznosio 662,9 milijuna KM, što je također više za 20,28 posto u odnosu na godinu ranije, pokazuju podaci podaci su Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine.
Naime, prema tim podacima, najviše domaćeg mesa izvezeno je u Crnu Goru i Tursku, dok je lani u odnosu na prethodnu godinu zabilježen pad izvoza svinjskog mesa za 93 posto.
Pad izvoza svinjetine
Kako su rekli, količinski je povećan izvoz svježeg goveđeg mesa od oko 400 tona u Tursku, kobasica i sličnih proizvoda za 29,6 posto, te mesa peradi za 9,5 posto.
“Svježe i rashlađeno meso najviše se izvozilo u Crnu Goru, ukupne vrijednosti oko 21,9 milijuna KM, potom u Tursku 11,35 milijuna KM, te Hrvatsku oko sedam milijuna KM, zatim Srbiju oko šest milijuna KM, te Sloveniju oko 4,4 milijuna KM”, kazali su iz Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine.
Dodali su da je u odnosu na godinu ranije zamjetan rast izvoza u Sloveniju, dok je rast do 50 posto zabilježen u Turskoj, ali je zamjetan pad izvoza u Sjevernu Makedoniju.
Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, kazao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da uopće ne čudi ovoliki pad izvoza svinjskog mesa jer je prošle godine afrička kuga pokosila više od 60.000 svinja.
Tako da jednostavno nismo imali što izvoziti, smanjena je i proizvodnja, a zbog opasnosti od afričke kuge pojedine su zemlje uvele zabranu uvoza, rekao je Marinković.
Istaknuo je da je ono što je pogubno za domaće proizvođače i što je dovelo do smanjene proizvodnje mesa taj prekomjerni i nekontrolirani uvoz.
Kako je pojasnio, ne čudi što je Turska jedna od glavnih zemalja u koje BiH izvozi meso, jer se, kako kaže Marinković, crveno meso najviše prodaje na turskom tržištu.
“Kada je riječ o Crnoj Gori, vjerojatno se sada pojavilo alternativno tržište koje bi moglo uzeti dio naše proizvodnje”, rekao je Marinković.
Ekonomist Igor Gavran za “Nezavisne novine” je istaknuo da je padu izvoza svinjskog mesa sigurno doprinijela svinjska kuga u cijeloj regiji.
“Inače još uvijek nemamo dovoljnu proizvodnju za vlastite potrebe, osim pilećeg mesa, tako da je debalans neminovan dok to ne promijenimo”, rekao je Gavran.
Velika potražnja
Draško Banjac, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Republike Srpske, kaže da je Bosna i Hercegovina primorana uvoziti velike količine crvenog mesa, ali da ima značajne količine pilećeg mesa za izvoz.
“U Srpskoj gotovo da nema velike i ozbiljne farme koja proizvodi velike količine mesa, tako da je jasno da smo primorani uvoziti velike količine”, rekao je Banjac, dodavši da je na našem tržištu velika potražnja za mesom, a da domaća ponuda ne može zadovoljiti dva osnovna uvjeta, cijenu i količinu tih proizvoda.
Kvaliteta našeg mesa je neupitna, ali problem je što nemamo dovoljne količine, a cijena je visoka. Domaća mesna industrija nije dovoljno razvijena da bi mogla zadovoljiti potrebe tržišta”, rekao je Banjac.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu