Manjak narudžbi razlog otpuštanja u tvornicama širom RS-a

Autor: Poslovni dnevnik , 30. lipanj 2024. u 22:00
Foto: SHUTTERSTOCK

Broj zaposlenih u tvornicama u RS-u u svibnju pao za pet posto u odnosu na lani.

Broj zaposlenih u tvornicama u RS-u u svibnju ove godine pao je za pet posto u odnosu na lani, a mnogi poslodavci predviđaju crne dane i za sljedeće razdoblje.

Podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da je broj zaposlenih u industriji u svibnju ove godine u odnosu na prethodni mjesec manji za 0,4 posto, dok je u odnosu na prosječni mjesečni broj lani manji za 4,2 posto.

Najveći pad broja zaposlenih prošlog mjeseca u odnosu na isto razdoblje prošle godine zabilježen je u proizvodnji namještaja, čak 23 posto.

Niže cijene
Trend pada broja zaposlenih osjeća se u proizvodnji kože i kožnih proizvoda, zatim osnovnih materijala, strojeva i opreme te tekstila i odjeće.

Predsjednik Udruženja drvoprerađivača RS Darko Partalo istakao je za Glas Srpske da je situacija na tržištu i dalje veoma teška.

“Cijene naših proizvoda ne prestaju padati, prilagođavamo se željama kupaca, a sve kako bismo ih zadržali – rekao je Partalo. Nemoguće je predvidjeti što će dalje biti, istaknuo je i dodao da se bore kako znaju i umiju.

“Sljedećih mjeseci, a vjerojatno ni sljedeće godine, neće biti značajnijih promjena na tržištu – rekao je Partalo. Dodao je kako proizvođači iz Kine, Turske, Rumunjske i drugih zemalja plasiraju svoje proizvode po znatno nižim cijenama u Europi, gdje se ionako manje kupuje. Predsjednik Udruženja tekstila, kože i obuće RS i direktor Tvornice obuće Bema Marinko Umičević rekao je da ne pamti težu situaciju.

“Zadesila nas je snažna katastrofa, štete su nemjerljive, pogotovo kada je u pitanju tekstilna industrija. Glavni problem nam je što nemamo dovoljno narudžbi, a imamo i godišnje odmore. U ovakvim uvjetima, ako ne radimo 15 dana, nemamo od čega isplatiti plaće radnicima. Ovo je bukvalno prelijevanje iz praznog u prazno – rekao je Umičević i dodao da je, kako stvari stoje, trenutno oko 200 radnika viška.

Samo ove godine, naglasio je, zatvorene su četiri tvornice za proizvodnju tekstila, zbog čega je stotine radnika ostalo bez posla.

“No, mi smo u naše zaposlenike uložili puno novca i vremena, pa otkaze pišu samo oni koji nemaju drugog izbora. Dokle će ovo ovako, to nitko ne zna – istaknuo je Umičević.

Nema svjetla u tunelu
Ništa manje zabrinut nije ni Radenko Bubić, vlasnik tvornice obuće Dermal R. Kaže da je proizvodnja obuće pala i do 40 posto, ali da unatoč tome nastoje zadržati sve radnike.

“Svim silama se borimo da pogoni nastave raditi. U stalnoj smo potrazi za novim partnerima i trenutno imamo popunjene kapacitete, iako je prethodnih mjeseci bilo teško. Vjerujem da nas ništa bolje ne čeka ni u narednom razdoblju, jednostavno ne vidim izlaz iz ovih problema – rekao je Bubić.

Komentirajte prvi

New Report

Close