Mađarska planira velike investicije u rudarenje litija u RS-u

Autor: Siniša Malus , 10. ožujak 2025. u 22:00
Europska unija želi opskrbljivati 80% europske potražnje za litijem iz europskih izvora do 2025. godine/Dejan Rakita/PIXSELL

U Loparama je pronađeno više od 1,286 milijardi tona ruda metala.

Mađarska planira u idućoj 2026. godini uložiti pola milijarde eura za eksploataciju i istraživanje mineralnog bazena Republike Srpske, otkrio je bivši bh. diplomat Fuad Đidić.

“Mađarski tisak prenosi Orbanovu izjavu da bi se Mađarska s rezervama litija iz RS-a uvrstila među četiri vodeće sile u proizvodnji bijelog zlata, tvrdi Đidić, prenosi Federalna TV.

Sveobuhvatni sporazum
Vlasti ovog entiteta, potvrdile su eksploatacije u nekoliko navrata. “S našim mađarskim partnerima u narednom periodu možemo valorizirati sva naša bogatstva koja se nalaze na prostoru RS-a, rekao je u travnju prošle godine Radovan Višković, predsjednik Vlade RS-a.

Rezerve litija navodno značajne

Mađarski tisak prenosi Orbanovu izjavu da bi se Mađarska s rezervama litija iz RS-a uvrstila među četiri vodeće sile u proizvodnji bijelog zlata.

Nedavno je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, nakon sastanka sa Levantom Magjarom, zamjenikom ministra vanjskih poslova i trgovine Mađarske, rekao da je u izradi sveobuhvatni sporazum o suradnji između Vlade Republike Srpske i Vlade Mađarske, koji se odnosi na pitanje rudarstva, metala i ruda i u okviru drvoprerađivačkog kompleksa.

No, eksploatirati žele i drugi. “Švicarski konzorcij je napravio istraživanje, a ključno pitanje bit će suradnja Vlade Republike Srpske i Mađarske – rekao je Dodik, potvrdivši tako sve tjesniju ne samo političku, već i gospodarsku suradnju entiteta RS i problematične članice Europske unije.

Kako je ranije objavljeno, 14. veljače švicarska tvrtka Arcore AG podnijela je Vladi Republike Srpske zahtjev za pokretanje procesa realizacije koncesije za rudnik litija u Loparama. Litij se prvenstveno koristi u proizvodnji baterija. Osnovna je sirovina za proizvodnju mobitela, prijenosnih računala, električnih automobila i uređaja za pohranu energije, a u posljednje vrijeme to dovodi do revalorizacije zaliha prirodnih resursa.

Kako se dalje navodi, strateško partnerstvo dodatno naglašava potencijal Republike Srpske da postane ključni igrač u europskom lancu opskrbe kritičnih minerala, u potpunosti usklađeno s regionalnim ambicijama za ekonomski rast i održivi razvoj.

Ovom suradnjom kompanije planiraju ojačati poziciju Republike Srpske u procesu europske energetske tranzicije, uz striktno poštivanje najviših ekoloških standarda i primjenu modernih tehnologija koje jamče dugoročni ekonomski prosperitet regije. Europska unija želi opskrbljivati 80% europske potražnje za litijem iz europskih izvora do 2025. godine.

Minerali u Loparama
U Loparama je pronađeno više od 1,286 milijardi tona ruda metala i to 1,5 milijuna tona litij karbonata (LCE); 14 milijuna tona borne kiseline (B2O3); 35 milijuna tona kalija (KCI); 94 milijuna tona magnezijevog sulfata (MgSO4) i još 2,2 milijarde tona drugih ruda koje zahtijevaju daljnje bušenje kako bi se odredio njihov točan sastav.

Prema riječima predsjednika RS-a Milorada Dodika, na temelju proračuna izvedenih na temelju saznanja kojima raspolaže, vrijednost ovih mineralnih ruda je 15 milijardi eura.

Komentirajte prvi

Još vijesti

New Report

Close