Fizioterapeutski tehničar Haris, zajedno s 50-ak kolega, tužio je lječilište Reumal u BiH gradiću Fojnica zbog kršenja kolektivnog ugovora. Nakon sudske presude u korist radnika, Reumal im je dužan isplatiti ukupno 600.000 KM (oko 300.000 eura).
Istovremeno, Uprava Reumala počela je s uručivanjem otkaza. Tehnološkim viškom proglašeno je 137 radnika, a među njima i Haris. Objašnjeno je da pod teretom financijskih gubitaka prouzročenih pandemijoma koronavirusa, ali i tužbi radnika, nema druge mogućnosti za spas jednog od najpoznatijih lječilišta u BiH, koje zapošljava oko 380 osoba. “Imali smo plaće između 600 i 640 KM (do 320 eura), a po kolektivnom ugovoru trebale su biti dvostruko veće. Znači, mi smo tražili samo ono što je naše. Prije tužbe smo nudili i nagodbu, ali Uprava za to nije htjela niti čuti. No kad smo dobili presude počeo je pritisak na ljude da se povuku tužbe”, kaže Haris za Radio Slobodna Europa (RSE). On je dio grupe koja je poslana na čekanje.
Zatvoreni u travnju i svibnju
Zdravstvena ustanova u vlasništvu Općine Fojnica bila je zatvorena u travnju i svibnju 2020. godine. Od početka lipnja, kada je počela s radom, suočila se s nedostatkom gostiju i padom prihoda.
Radnici koji su zbog kršenja kolektivnog ugovora tužili tvrtku oglasili su se priopćenjem u kojem navode kako očekuju da će dobiti otkaze.
“Naše tužbe iznose oko 600.000 maraka, dok je Reumal dužan više od 20,000.000 maraka zbog loših odluka ranijih uprava“, navodi se u priopćenju radnika.
S druge strane, iz Uprave Reumala upozoravaju da je pandemija zadala snažan udarac lječilištu, koje je prošle godine imalo 60.000 noćenja manje u odnosu na 2019. godinu. Otkazivanje ugovora o radu je, kako tvrde, nužno budući da Reumal trenutačno ima više radnika nego gostiju. Alija Mukača, izvršni direktor Reumala, kaže da će otkazi biti podijeljeni na temelju bodovanja te pripremljenog programa za zbrinjavanja viška radnika.
Uprava naslijedila dugove
“Trenutačno nemamo mogućnosti za veće plaće, iako ne sporim da su radnici oštećeni. Sada smo došli u bezizlaznu situaciju jer nam, osim korone, dolaze rješenja po tužbama naših kolega. Prihodi su 2020. smanjeni za 3,5 milijuna maraka, ali plaće su isplaćivane“, kaže Mukača.
On dodaje da je dolaskom na čelo Reumala 2018., zatekao dug od 12 milijuna maraka (oko 6 milijuna eura), te brojne nepravilnosti u poslovanju lječilišta, kao i tvrtkama kćerima Aquareumal i Nature Concept Fojnica (NCF), koja upravlja hotelom Natura.
Lječilište Reumal, kao sudužnik, do danas je vratilo gotovo dva milijuna maraka (oko milijun eura) za NCF, čiji je hotel Natura prestao s radom 2018. godine. Nije zaživjela niti ideja o luksuznom apartmanskom naselju Aquareumal u čiji su osnivački kapital, uz Reumal, ulagali i radnici, očekujući da će na taj način postati dio uspješne turističke priče u Fojnici.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu