Bosna i Hercegovina je prošle godine instalirala skromnih 107 MW solarnih kapaciteta, pokazuju posljednji objavljeni podaci Međunarodnog udruženja za obnovljivu energiju (IRENA).
Farooq Sher, izvanredni profesor na Sveučilištu Nottingham Trent, smatra da je BiH spremna za više solarne energije, jer ima veliki potencijal zbog svoje klime. Hercegovina je posebno optimalna za solarnu energiju jer ima 2400 sati sunčeve svjetlosti godišnje uz količinu zračenja od 1500 kWh/m2 godišnje.
Prema njegovim riječima, Hercegovina je spremna za razvoj solarnih elektrana ogromnog kapaciteta, a to je zaključak do kojeg je došao nakon dvogodišnjeg istraživanja kapaciteta i potencijala obnovljivih izvora energije u našoj zemlji. Nedavno je objavio rezultate u Renewable and Sustainable Energy Reviews, u koautorskoj studiji.
On je za pv magazin rekao da je Hercegovina savršena za velike solarne elektrane, ali i izrazio sumnju zbog velike ovisnosti o ugljenu kao trenutnoj osnovici proizvodnje energije.
– Potencijal za zamjenu ugljena obnovljivim izvorima energije postoji – ali samo ako vlasti promijene određene politike, rekao je.
U sadašnjem omjeru energetskih izvora u BiH industrija ugljena i lignita proizvodi više od polovine (60%) električne energije, hidroelektrane 35%, a vjetroelektrane samo 2%.
Razlog nedovoljne iskorištenosti Sher vidi u visokim početnim troškovima ulaganja u solarne izvore enerje, te nedostatku zakonske regulative zbog činjenice da Bosna i Hercegovina nije članica Europske unije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu