Srbija će uskoro dobiti korona aplikaciju koja će korisnike upozoravati na kontakte s osobama zaraženim koronavirusom. Počela je njena izrada pod radnim nazivom Covtakt, piše Radio Slobodna Europa.
“Aplikacija ne može biti korisna ako je ne instalira veliki postotak stanovništva“, rekao je Andrej Petrovski, direktor SHARE zaklade čija je djelatnost digitalna sigurnost. Petrovski dodaje da ono što se zasad zna o korona aplikaciji ukazuju na to da njeno korištenje neće biti obvezno, već dobrovoljno, i da su takvi pokušaji u nekim zemljama već propali. Iz Ureda povjerenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o osobama kažu da je u povodu namjere uspostavljanja i korištenja jedinstvenog i centraliziranog softverskog rješenja za mobilne uređaje 13. srpnja održan sastanak predstavnika Povjerenika s predstavnicima Ureda za informacijske tehnologije i elektronsku upravu vlade Srbije. Tom prigodom predstavnici Povjerenika ustvrdili su da, budući da predloženo informatičko rješenje između ostalog znači i obradu podataka o zdravstvenom stanju, ona mora biti usklađena sa Zakonom o zaštiti podataka o osobi. To znači da je potrebno utvrditi postoji li za namjeravanu obradu podataka adekvatan pravni temelj, odrediti konkretnu i opravdanu svrhu obrade, utvrditi tko je voditelj obrade, tko su drugi sudionici u obradi podataka i koju ulogu imaju, i njihov odnos urediti obvezujućim pravnim aktom.
Potrebno je također predvidjeti način na koji će biti osigurana točnost podataka i rokovi njihovog čuvanja, kao i izraditi procjene utjecaja obrade na zaštitu podataka o osobama.
Kako zaštititi podatke?
U međuvremenu je Milan Marinović, povjerenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o osobama, najavio da bi Srbija u kolovozu trebala dobiti aplikaciju za praćenje kontakata.
Prije toga je Zoran Gojković, pokrajinski tajnik za zdravstvo, rekao da IT grupa vlade i Kriznog stožera radi na razvoju domaće korona aplikacije. “Pratimo sve trendove. Te aplikacije već dugo rade u zemljama Azije i pokazale su se vrlo dobro u ovakvim situacijama“, naveo je Gojković.
Iako smatra da korona aplikacija u Srbiji neće zaživjeti, Andrej Petrovski, iz SHARE-a, kaže da je njen rad u Srbiji vjerovatno zamišljen po načelu bluetooth veze na mobilnim telefonima koji bi vlasnike upozoravali na kontakte sa zaraženim osobama.
“Na temelju spajanja s drugim uređajima aplikacija određuje koliko ste vremena i na kojoj razdaljini proveli s drugim korisnicima. Ako je netko od njih pozitivan na koronavirus dobit ćete obavijest da ste bili u kontaktu s osobom koja je zaražena i poziv da se testirate“, objašnjava Petrovski.
Korištenje integriranog sustava za praćenje koronavirusa preko mobilnih telefona najrazvijenije je i najmasovnije u Kini, gdje ga koristi gotovo dvije milijarde ljudi. Očitavanje podataka s tih aplikacija od građana u Kini zahtijeva se po nekoliko puta dnevno, pri ulasku na razna mjesta, od parkova, trgovina, restorana, do trgovačkih centara.
Nema špijuniranja građana
Rješenje planirano za Srbiju drukčije je, i najsličnije je aplikacijama u Mađarskoj i Sjevernoj Makedoniji jer ne koristi centralizirani sustav, već se podaci s bluetootha o kretanju korisnika čuvaju na telefonu. “Kod ovakvih aplikacija vrlo je važno isključiti mogućnost da doznate ime zaraženog s kojim ste bili u kontaktu, jer osobni podaci moraju biti zaštićeni. To može biti neki slučajni prolaznik u tgovačkom centru, ali i netko od vaših ukućana ili prijatelja”, kaže Andrej Petrovski.
Aplikacija koja upozorava na koronu, slična onoj kakva se planira u Srbiji, koristi se u Nemačkoj. Kako je u lipnju, nakon lansiranja aplikacije izvijestio Deutsche Welle, aplikacija ne bilježi boravište pojedinaca, što znači da vlasti ne mogu špijunirati korisnike. Prepoznaje samo koji su drugi korisnici aplikacije trenutno u blizini. Razmjenu podataka između uređaja omogućava bluetooth.pd
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu