Kompanija Planet Soft u sklopu inovacijskog izazova Banja Luka – grad budućnosti, kojeg su financirali UNDP, Grad Banja Luka i Ministarstvo za znanstveno-tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informacijsko društvo Republike Srpske, implementirala je projekt pametnog upravljanja otpadom koji će pomoći sudionicima u lancu proizvodnje i uklanjanja otpada.
Projekt Smart Waste Management jedan je od 10 koji su prošle godine dobili potporu, a iz Planet Softa navode kako žele pozivitno utjecati na svijest građana da grad Banja Luka bude čistiji i poželjniji za život.
Kako objašnjava Ana Stevandić, projekt menadžerica Planet Softa, pametno upravljanje otpadom se svodi na postavljanje senzora u kontejnere koji očitavaju količinu otpada, neovisno od vrsti otpada.
Informacije koje senzori prikupljaju šalju se komunalnoj službi koja se bavi odvozom otpada i na temelju tih podataka komunalna služba može raditi proračune, mijenjati rute vozila, ili optimizirati svoje troškove, kao i adekvatno upravljati resursima.
Građani šalju fotografije
“Svi senzori imaju u svom sustavu alarme koji se aktiviraju kada dođe do požara i također su otporni na visoke i niske temperature ili kišu. Lokacije na koje su postavljeni senzori precizno su mapirane kako bi se senzori postavili u kontejnere gdje je najveća frekvencija i tako smo od običnih dobili pametne kontejnere”, objasnila je Stevandić.
Cijeli koncept radi pomoću web aplikacije koju koriste tvrtke za odvoz otpada, kao i gradska uprava koja obavlja monitoring i web i mobilne aplikacije koju koriste građani, a na temelju koje mogu vidjeti gdje se nalazi najbliži kontejner i kolika je njegova popunjenost. Ako je popunjen mogu potražiti drugi najbliži.
“Naša želja je ovim projektom pomoći da grad bude čist, kada dođu turisti da vide jedan grad koji zrači zelenilom i čistim prometnicama”, kaže Milan Plavšić, menažder prodaje Planet Softa.
Putem aplikacije Smart Waste građani mogu ne samo dobiti informacije gdje se nalazi najbliži kontejer u koji mogu odložiti otpad, nego mogu i dostaviti povratne informacije tako što će poslati prijavu o pretrpanosti kontejnera, a mogu dostaviti i fotografije.
Rezultati ankete provedene u mjesnim zajednicama Lazarevo 1 i Lazarevo 2, u kojima su postavljeni senzori u kontejnere govore da više od 80% građana želi koristiti aplikaciju Smart Waste te sudjelovati u slanju povratnih informacija s terena.
Uložili 255 tisuća eura
U sklopu inovacijskog izazova Banja Luka – grad budućnosti od 58 pristiglih prijedloga izabrana je implementacija njih 10, a osim pametnog upravljanja otpadom tu su i digitalizacija upravljanja gradskim zelenim površinama, pametni sustav javne rasvjete, inteligentni gradski prijevoz, upravljanje prometom i cestama, platforma za e-trgovinu za podršku ruralnim područjima u Banjoj Luci, kao i digitalna razmjena informacija za građane i turiste.
Ukupan iznos koji ulažu UNDP, Grad Banja Luka i Ministarstvo za znanstveni i tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informacijsko društvo iznosi 500.000 KM (oko 255.000 eura).
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu