Izvoz željeza i čelika iz BiH smanjen za 19 posto

Autor: Poslovni dnevnik , 08. prosinac 2020. u 22:00
Prodaja sirovina i repromaterijala većeg stupnja dorade sporije je padala u odnosu na primarne sirovine/SHUTTERSTOCK

Proizvodnja željeza i čelika suočava se i s kvotama i carinama koje su na određene proizvode nametnuli EU i SAD.

Proizvodnja željeza i čelika u Bosni i Hercegovini ove je godine zbog pandemije koronavirusa i smanjene potražnje na svjetskom tržištu pretpjela težak udarac.

Adela Vukotić Terek, tajnica Asocijacije metalske i elektroindustrije Vanjskotrgovinske komore BiH, rekla je za Nezavisne novine da je u prvih devet mjeseci ove godine izvoz željeza i čelika te proizvoda od tih materijala pao za 19 posto, dok je uvoz smanjen za 12 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Najteže u ožujku i travnju

“U kategoriji željeza i čelika i proizvoda od željeza i čelika u prvih devet mjeseci uvoz je ukupno vrijedio 755,711.139 KM (oko 386 mil. eura), dok je izvoz u istom razdoblju iznosio 844,011.063 KM (oko 431 mil. eura).

Kategorija željeza i čelika bilježi veći pad u izvozu i uvozu u odnosu na proizvode od željeza i čelika, odnosno razmjena sirovina i repromaterijala većeg stupnja dorade sporije je padala u odnosu na primarne sirovine”, navela je Vukotić Terek.

1,4

milijuna tona željezne rude proizvest će ove godine ArcelorMittal iz Prijedora

Ona ističe da je u prvih devet mjeseci ove godine obujam vanjskotrgovinske razmjene u kategoriji željeza i čelika smanjen i to na skoro svim vodećim izvoznim tržištima, u Srbiji 27%, Crnoj Gori 37%, Turskoj 29% i Hrvatskoj 22%, dok je rast izvoza na tržište Rumunjske bio 9%.

“Prošle godine izvoz željeza i čelika i proizvoda od željeza i čelika vrijedio je 1,3 milijarde KM, a uvoz 1,1 milijardu KM. Pandemija koronavirusa negativno je utjecala na obujam razmjene, posebno u razdoblju lockdowna u ožujku i travnju. Taj sektor industrije suočava se i s drugim problemima, što se prije svega odnosi na kvote i carine koje su nametnuli EU i SAD na određene proizvode.

Iako je izvoz ostao stabilan, pritisak od strane određenih zemalja na BiH tržište je velik kroz niže cijene i kvalitetu koji zbog neusvojenih direktiva i tehničkih propisa, te nedostatka prateće infrastrukture dovode do velikih poremećaja na našem tržištu”, objasnila je Vukotić Terek.

Mladen Jelača, direktor ArcelorMittala u Prijedoru, rekao je za da je zbog smanjene potražnje za čelikom i željeznom rudom na svjetskom tržištu proizvodnja u toj kompaniji tijekom ove godine bila niža za 10 posto.

Nije bilo otpuštanja

“Mislimo da ćemo ovu godinu završiti s proizvedenih 1,400.000 tona željezne rude, što je za 10 posto manje od planiranih 1,550.000 tona, a što je bio plan kompanije. Smanjenje proizvodnje tijekom ove godine bilo je najveće u drugom tromjesečju, kada je utjecaj koronavirusa na tržište čelika bio najizraženiji”, dodao je Jelača.

Prema njegovim riječima, stanje je trenutačno stabilnije i povoljnije, tako da sada nema odstupanja od planirane mjesečne proizvodnje.

“Uzrok su smanjene proizvodnje smanjeni zahtjevi Željezare u Zenici, a zbog toga što ona na tržištu nije mogla prodati sve što je bilo proizvodeno. Zbog toga smo i mi smanjivali proizvodnju željezne rude u rudniku i opskrbu Željezare u Zenici”, objasnio je Jelača.

On je istaknuo da kompanija u Prijedoru zapošljava 750 radnika, te da ove godine unatoč smanjenoj proizvodnji nije bilo otpuštanja.

Iz ArcelorMittala u Zenici, koji je najveći BiH izvoznik, rekli su kratko za Nezavisne novine da je menadžment kompanije trenutačno u procesu internih analiza svih segmenata poslovanja, te da nisu u mogućnosti još objaviti poslovne rezultate ili planove.

Komentirajte prvi

New Report

Close