Unatoč poskupljenjima, potražnja za nekretninama u stalnom je porastu, a enormno poskupljenje građevinskog materijala posebno utječe na rast cijene novogradnje. Uvidom u globalnu bazu podataka Numbeo, Al Jazeera Balkans istražila je cijene nekretnina u glavnim gradovima zemalja u regiji nekadašnje Jugoslavije.
Podaci Numbea pokazuju da je iznajmljivanje dvosobnog stana u središtu grada u prosjeku najskuplje u Ljubljani gdje treba izdvojiti 651 euro, a najjeftinije u Skoplju – 264 eura.
Zagrepčani će za dvosoban stan u centru grada u prosjeku izdvojiti 498 eura, a na periferiji 374 eura. U centru Beograda se za stan istovjetne veličine mjesečno izdvaja 456 eura, a za stan koji u predgrađu potrebno je izdvojiti 374 eura.
Korisnici podgoričke stranice Numbeo kažu da za iznajmljivanje dvosobnog stana u centru grada izdvajaju 339 eura, a izvan centra 239 eura. Na osnovu 124 upisa iz Prištine, iznajmljivanje dvosobnog stana u centru kosovske prijestolnice stoji 277 eura, a izvan središta 216 eura.
Iznajmljivanje stana u centru Sarajeva u prosjeku stoji 269 eura, izvan centra 180 eura. U Skoplju najam stana u centru grada u prosjeku stoji 264 eura, a na periferiji 188 eura. A kolika je cijena četvornog metra?
Kada se pogleda cijena kvadrata stana, Ljubljana je opet najskuplja. U centru grada kvadrat dvosobnog stana stoji čak 4277 eura. Kvadrat dvosobnog stana u centru Zagreba u prosjeku košta 3440 eura, u Beogradu 3099 eura.
U Sarajevu je, međutim, cijena nešto niža – kvadrat u centru grada u prosjeku košta 1838 eura. Kvadrat dvosobnog stana u centru Podgorice košta 1556 eura, u centru Skoplja 1461 euro, u Prištini 1365 eura.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu