Trenutačno je popunjeno manje od trećine hotelskih kapaciteta u Srbiji, a za sljedeća tri mjeseca potvrđenih rezervacija je manje od 10 posto, podaci su Poslovnog udruženja hotelijera i restoratera Srbije Hores. U anketi tog udruženje sudjelovalo je 110 kategoriziranih hotela od ukupno 402 u Srbiji.
Prosječna popunjenost u Srbiji je 27,2 posto, koliko iznosi i u Beogradu. Broj potvrđenih rezervacija za hotele u glavnom gradu u travnju i svibnju manji je od 10 posto, piše Politika.
“Od 28 hotela u Nišu u anketi je sudjelovalo tek osam koji rade, a prosječna popunjenost iznosi 27,4 posto, dok je broj rezervacija za svibanj samo 1,2 posto. Na Kopaoniku su u anketi sudjelovala četiri hotela s prosječnom popunjenošću od gotovo 69 posto, što je znatno iznad ostalih dijelova Srbije”, navode iz Horesa.
Također, šest hotela u Vrnjačkoj Banji popunjeno je 17,5 posto, a zanimanje turista nije veliko za sljedeće mesece, budući da je manje od pet posto potvrđenih rezervacija.
Protiv kolektivnog zaključavanja
Ono što posebno zabrinjava nadležne u tom sektoru je malo zanimanje turista za sljedeću sezonu. Najnovije istraživanje pokazalo je da je za predstojeću proljetnu sezonu prosječna razina rezervacija u hotelima i pansionima samo 6,9 posto, što je povijesni minimum.
I potvrđene rezervacije su pod velikim upitnikom jer je epidemiološka situacija teška i moguće je i uvođenje novih mjera i restrikcija za hotelsko-ugostiteljski sektor.
Iz Horesa ističu da su najnovije mjere Kriznog stožera nepovoljne. Protive se kolektivnom zaključavanja ugostiteljstva i uvođenju strožih sankcija za one koji ne poštuju propise.
Georgi Genov, direktor Horesa, navodi da nikad u ovo doba godine nije bilo tako malo rezervacija za ključne proljetne i ljetnje mjesece.
“Domaći turizam je 2020. imao pozitivan trend za hotele, pansione i restorane, imajući u vidu globalnu pandemiju i ograničenje putovanja. Očekujemo da će i ove godine domaći turisti svoje godišnje odmore provoditi u našim hotelima i koristiti usluge naših restorana”, ocijenio je Genov.
Prema njegovim riječima, dosadašnja pomoć države bila je nužna i ohrabrujuća, pridonijela je opstanku hotelske industrije, ali to se mora nastaviti.
“Ususret proljetnoj i ljetnoj sezoni potrebna je dodatna podrška za zaštitu tvrtki ugostiteljske djelatnosti, dok se društvo ne otvori i turistička industrija ne oporavi”, rekao je Genov.
On ističe kako Hores traži da nadležne institucije i dalje iskazuju razumijevanje za ugostiteljsku djelatnost, da nastave s podrškom. Ponovno su pozvali nadležne u lokalnim samoupravama, javnim poduzećima i Fondu za razvoj da imaju razumijevanja i podrže ih u prevladavanju situacije prouzročene koronavirusom.
Smanjiti PDV na hranu
Taj sektor od vlade Srbije zahtijeva da intervenira kod banaka, kako bi one osigurale odgovarajuću podršku za hotele i njihove zaposlenike, sve dok virus ne bude suzbijen.
Ponovljeni su i zahtjevi da se tim tvrtkama smanji stopa PDV-a na hranu, sa 20 na 10 posto, kao što je to učinio najveći broj zemlja EU, da bi i na taj način pomogli oporavku i osigurali održivu budućnost turističke industrije.
Napominju da je prije pandemije turizam obuhvaćao više od 60.000 radnih mjesta. Hoteli, pansioni i restorani ne samo da omogućavaju lokalno zapošljavanja, već kupuju lokalne usluge, proizvode i lokalno proizvedenu hranu i pružaju vitalnu infrastrukturu kao podršku lokalnom gospodarstvu i zajednicama.
“Teško uništen ugostiteljski sektor predstavljao bi veliki gubitak za ekonomiju i društvo dugi niz godina. Ovo se može i mora izbjeći”, zaključio je Genov.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu