Oko 4,5 posto bruto domaćeg proizvoda Srbije čine ilegalni financijski tokovi, koji prema izvješću Globalne inicijative protiv transnacionalnog organiziranog kriminala (GI-TOC) i Centra za proučavanje demokracije dosežu gotovo 40 milijardi dolara.
Nezakoniti tokovi predstavljaju novac koji je nezakonito stečen, korišten ili prebačen preko državnih granica. Ilegalni odljev novca u Srbiji čini 3,46 posto BDP-a zemlje, a ilegalni priljev dostiže 0,98 posto BDP-a.
Dodatno, trenutni rat u Ukrajini je razlog za zabrinutost, “jer bi potencijalno mogao pogoršati situaciju i ubrzati nezakonite financijske tokove na Balkanu, koji je već jedna od ključnih ruta za mnoge ilegalne aktivnosti, uključujući trgovinu drogom i krijumčarenje ljudi”, dodaje se u izvješću.
Srbija je jedna od rijetkih ruta kojom Rusi mogu ići u Europu, a od početka rata u Ukrajini do veljače 2023. ruski državljani su u Srbiji registrirali 5014 tvrtki.
“Postojanje velikog broja novih tvrtki u zemlji stvara plodno tlo za potencijalne aktivnosti pranja novca, pri čemu društva s ograničenom odgovornošću i poduzetnici predstavljaju posebno visok rizik”, stoji u izvješću.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu