FBiH dnevno gubi 500.000 eura zbog propasti turizma

Autor: Poslovni dnevnik , 02. srpanj 2020. u 22:00
Hotelijerstvo i prijevoz su u najtežem stanju jer turista uopće nema/SHUTTERSTOCK

Možda bi sada mogli ići s nekom agresivnom promocijom BiH, kao pripremom za sljedeću sezonu, kaže Edita Đapo, federalna ministrica turizma.

Edita Đapo, ministrica okoliša i turizma Federacije BiH, za Anadolu Agency (AA) rekla da su u usporedbi s podacima iz prošle godine štete u turizmu u Federaciji BiH velike, što je posljedica pandemije koronavirusa. Svi hoteli su nekoliko mjeseci bili prazni.

Nakon ukidanja tzv. stanja prirodne nesreće problem je to što su granice BiH i dalje zatvorene za strance, pa se Đapo nada da će odluka Vijeća ministara BiH da se granice otvore za državljane Turske, Europske unije i arapskih zemalja imati pozitivan utjecaj na turizam.

“Neke procjene govore da Federacija svaki dan gubi oko milijun maraka (oko 511.000 eura) u sektoru turizma. Hotelijerstvo i prijevoz su, naravno, u najtežem stanju, jer turista uopće nema.

Nemamo putničke linije za druge zemlje, tako da je u ta dva sektora najgore. Restorani su bili ugroženi dok su bili zatvoreni. Međutim, sada je situacija puno bolja, iako zbog nedostatka turista osjeti se i u tom segmentu ugostiteljstva”, objasnila je Đapo.

Pozivaju goste iz Srbije

Rezultati su poražavajući, turisti su npr. u travnju ove godine cijeloj u Bosni i Hercegovini ostvarili samo 1539 boravaka, što je za 94,3% manje u odnosu na ožujak 2020. i za 98,9% manje u odnosu na travanj 2019. Ostvareno je 7851 noćenje, što je manje za 88,4% u odnosu na ožujak 2020. i za 97,3% manje u odnosu na travanj 2019. godine, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH.

Slaba pomoć je i to što je početkom ove godine ugledni američki list Los Angeles Times svrstao Bosnu i Hercegovinu na popis 10 mjesta u svijetu koju bi turisti ove godine trebali posjetiti.

A tek će se vidjeti hoće li biti ikakve koristi od apela Udruge turističkih poduzetnika BiH koja je pozvalo turiste iz Srbije da provedu godišnji odmor u Bosni i Hercegovini. Ministrica Đapo dodaje da će na sljedećoj sjednici vlade Federacije BiH zatražiti da se vidi je li sada moguće dobiti određeni iznos sredstava iz stabilizacijskog fonda kako bi se i građanima pomoglo s turističkim vaučerima, koje je Republika Srpska već uvela.

“Želimo pomoći našim građanima da negdje ljetuju ili provedu svoj odmor najesen, onda kada su to planirali. Ti bi turistički vaučeri trajali sve do kraja ove godine, a mogli bi se koristiti u Federaciji BiH”, objasnila je Đapo.

Najvažniji privatni sektor

S obzirom na ograničena sredstva u Federaciji, razmišlja se o varijanti u kojoj bi građani koji već uplate boravak u nekom od hotela ili odmarališta uz vaučer dobili još jedno ili dva noćenja besplatno. Kako objašnjava, FBiH, na žalost, nije u situaciji da kao Slovenija izdvoji 350 milijuna eura za poticanje domaćeg turizma. Ona ne sumnja da će, čim se otvore granice, ponovo oživjeti turistički sektor u Federaciji BiH.

“Strane turiste uvijek privlačimo ljubaznošću svojih ljudi, a moram reći da tu najveća zasluga pripada privatnom sektoru. Naši hotelijeri su postigli takve standarde da ovdje turisti dobivaju uslugu kao u hotelima u Americi, Japanu ili Velikoj Britaniji.

Turističke agencije imaju iznimno dobre pakete i zaista je tu privatni sektor onaj tko može privući turiste. Cijene su snižene, a za boravak od nekoliko dana dobiva se i besplatno noćenje. Možda bi sada mogli ići s nekom agresivnom promocijom BiH, kao pripremom za sljedeću sezonu. Dugo smo bili zemlja koja nije imala puno oboljelih od korone, ali sada vidimo da se broj zaraženih povećava”, rekla je Đapo.

Komentirajte prvi

New Report

Close