Farmeri u RS nezadovoljni brzinom otkupa svinja

Autor: Poslovni dnevnik , 27. kolovoz 2020. u 21:59
Interventni otkup svinja trebao je brzo pomoći stočarima/SHUTTERSTOCK

I prerađivači i klaonice imaju problema s plasmanom robe na domaće tržište jer je smanjena potrošnja mesa u RS.

Farmeri u Republici Srpskoj nezadovoljni su dinamikom interventnog otkupa viška mesa, za koji tvrde da se odvija izuzetno sporo i u malom obujmu te da je otkupljena samo trećina tovnih svinja.

Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, kaže da interventni otkup, koji je trebao pomoći uzgajivačima, nije postigao pravi učinak, jer je njegova svrha da se obavi hitno, a ne da se razvuče na još oko dva mjeseca do kada mu je i rok.

“Za dva mjeseca imat ćemo novu količinu stoke i to će biti novi problem i potreba za novim interventnim otkupom. Tu je trebalo uključiti i otkupljivače iz FBiH i sve bi teklo brže”, rekao je Marinković. On kaže da su farmeri nezadovoljni jer prema informacijama s terena otkupljivači se cjenjkaju i nude cijene koje su niže i ispod dogovorenih s resornim ministarstvom.

“Otkupljivači nude niže cijene od onih predviđenih – 2,8 KM (oko 1,5 eura) za kilogram žive vage svinja i 3,8 KM (oko 2 eura) za kilogram bikova, te brzina otkupa i količina stoke koja se kupuje nije zadovoljavajuća. Nemamo drugu alternativu kome to prodati”, dodao je Marinković.

Međutim i prerađivači i klaonice imaju problema s plasmanom robe na domaće tržište jer je smanjena potrošnja mesa u RS, a uvoz se odvija neometano.

Kada je riječ o pregovorima s trgovačkim centrima, Marinković kaže da su ukazivali na to da treba dati na značaju domaćem proizvodu, posebno u domaćim trgovačkim centrima, a da uvjet za poslovanje stranih treba biti zastupljenost 50 posto domaće robe na udarnim mjestima, a ne da je sakrivena na policama.

Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS, kaže da je kod registriranih proizvođača bio višak od 10.000 tovnih svinja, da je otkupljena samo trećina te da se malo što promijenilo u odnosu na prethodno razdoblje.

“Ukupno 24 klaonice dobile su određeni broj tovnih svinja. Međutim, mnogi od njih taktiziraju, čekaju da poskupi stoka u Europi kako bi više zaradili. Trebalo je dati da na razini BiH svinje od klaonica otkupi tko god može, a da razlika od 0,6 KM ide uzgajivaču”, navodi Maljčić.

Komentirajte prvi

New Report

Close