Facebook, Google i YouTube plaćat će porez u Bosni i Hercegovini

Autor: Poslovni dnevnik , 26. svibanj 2021. u 22:00
Foto: Shutterstock

Trenutačno BiH može ubirati porez samo ako je kompanija ili njena podružnica fizički prisutna u zemlji, što je rijetko slučaj.

Komisija za financije i proračun Predstavničkog doma Parlamenta BiH jednoglasno je usvojila inicijativu da Vijeće ministara BiH pripremi izmjenu Zakona o PDV-u u pravcu uvođenja poreza na digitalne usluge.

Saša Magazinović, zastupnik SDP-a u Parlamentu BiH, podnio je inicijativu za usvajanje tog zakona.

Prema tom prijedlogu, porez u Bosni i Hercegovini plaćale bi kompanije kao što su Facebook, Google i YouTube.

“Ako porez plaćaju naše male informatičke tvrtke, nema razloga da ga ne plate i Facebook, Google, YouTube”, rekao je Magazinović.

Zastarjeli zakonski okvir

Tom inicijativom Vijeće ministara BiH zadužuje se da u roku od 60 dana pripremi i u parlamentarnu proceduru dostavi Zakon o porezu na digitalne usluge.

“Velike svjetske tehnološke kompanije u posljednjih nekoliko godina znatno su povećale oglašavanje, posredovanje i prodaju podataka korisnicima u Bosni i Hercegovini. Međutim, prema dostupnim informacijama, za te usluge koje obavljaju ne plaćaju porez u BiH”, navodi se u obrazloženju inicijative.

Dodaje se da su trenutačni zakonski okvir i načela oporezivanja zastarjeli i temelje se na poslovnim modelima iz 20. stoljeća.

Kada je riječ o načelima, jedno od njih je i da BiH može ubirati porez samo ako je kompanija fizički prisutna u BiH, ili neka njena podružnica, što sada nije slučaj budući da gotovo svi tehnološki divovi u BiH posluju iz drugih zemalja.

750

milijuna eura prihoda na globalnoj razini trebaju ostvariti kompanije da bi u pojedinim državama platile digitalni porez

“Riječ je o globalnom problemu, koji bi mogao biti riješen tako da velike globalne kompanije koje prodaju svoje usluge elektronskim putem diljem svijeta u svakoj zemlji plaćaju PDV za one usluge koje su prodali krajnjim korisnicima u tim zemljama”, rekao je Ratko Kovačević, načelnik Odjela za komunikacije Uprave za indirektno oporezivanje BiH, prenose Nezavisne novine.

Prema planu, taj porez se ne bi odnosio na prihode malih razvojnih digitalnih tvrtki i krajnjih korisnika, već isključivo na tehnološke divove.

“Pojedine države koje su krenule u tom pravcu utvrdile su da se ta vrsta poreza odnosi samo na kompanije s godišnjim prihodom većim od 750 milijuna eura na globalnoj razini i godišnjim prihodima od oporezivih digitalnih usluga s izvorom u jednoj od tih zemalja (u ovom slučaju Bosni i Hercegovini) većim od 280.000 KM (oko 140.000 eura)”, napisao je Magazinović u inicijativi.

Dakle, ideja inicijative je da se na sve usluge kao što su oglašavanje kompanija i pojedinaca, prodaja filmova, glazbe i ostale robe putem određenih platformi porez plati u BiH.

Jedina kompanija koja je svoje poslovanje prijavila u BiH je Apple, koji se kao PDV obveznik registrirao 5. veljače ove godine i već 10. ožujka prvi put je podnio PDV prijavu preko tvrtke Deloitte BiH, koja je njihov porezni opunomoćenik.

Nisu čekali Europsku komisiju

Prema riječima Ratka Kovačevića, primjer kompanije Apple može biti preporuka i ostalim velikim globalnim igračima da na isti način ispune svoju obvezu plaćanja PDV-a upravo u BiH.

“Budući da naša zemlja ima jednu od najnižih stopa PDV-a u svijetu, bolje im je da svoju obvezu plaćanja poreza za isporuke obavljene u BiH plate kod nas nego da plaćaju u zemljama gdje je sjedište tih kompanija, a koje imaju znatno veće stope PDV-a“, rekao je Kovačević, prenosi Radio Slobodna Europa.

U inicijativi za uvođenje poreza na digitalne usluge navodi se i da je Europska komisija pripremila Prijedlog direktive Vijeća o zajedničkom sustavu poreza na digitalne usluge, kojim se oporezuju prihodi od pružanja određenih digitalnih usluga i kojim se na razini Europske unije uvodi porez na digitalne usluge.

“Države EU koje su odlučile uvesti porez na digitalne usluge na nacionalnoj razini, ne čekajući usvajanje direktive, su Francuska, Italija, Austrija, Velika Britanija, Poljska i Mađarska, a uvođenje zakona planira se u još šest zemalja Unije. Trenutačno se i u Hrvatskoj i Sloveniji radi na usvajanju Prijedloga zakona o porezu na digitalne usluge”, objasnio je Magazinović.

Komentirajte prvi

New Report

Close