Prije više od mjesec dana, donedavno uspješna kompanija Euro Lab iz Banja Luke morala je zaustaviti cjelokupnu proizvodnju sredstava za dezinfekciju, čišćenje i higijenu, te otpustiti 20-ak radnika.
Za preostalih 30-ak zaposlenika neizvjesno je hoće li i oni uskoro ostati bez posla. Međutim, sve to nema veze s utjecajem korona krize na gospodarstvo, izvještava Srpskainfo.
Riječ je o blokadi računa i stečaju pred koji je tu kompaniju dovela naplata trošarine, odnosno odluke i postupci Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO) u posljednje tri godine.
Jednako dugo se Uprava kompanija Euro Lab, koje je najveći proizvođač sredstava za čišćenje vjetrobranskih stakala u BiH, bori da dokaže kako su carinske službe UIO BiH pogriješile kada su im krajem 2017. kontrolirale jedan uvoz koncentrata kojeg koriste u proizvodnji, a potom izdale mišljenje da je riječ o alkoholu i takvo mišljenje primijenili retroaktivno za još osam uvoza.
Time su im naknadno obračunali čak oko četiri milijuna KM (oko dva milijuna eura) davanja, koje treba platiti na ime uvozne trošarine i razlike PDV-a.
Sporna carinska kontrola
Kako za Srpskainfo objašnjavaju iz Euro Laba, oni godinama, kao i druge kompanije u BiH, za proizvodnju uvoze koncentrat koji je sredstvo protiv smrzavanja na bazi etilnog alkohola, na kojeg se ne plaća trošarina.
Međutim, nakon carinske kontrole u studenome 2017. UIO je dao mišljenje da je riječ o alkoholu za konzumaciju, a na koji treba platiti trošarinu od 15 KM po litri, i to retroaktivno, a uz pravo na povrat iznosa trošarine i PDV-a. Jedinstvenog stava o tome je li baš tako trebalo biti, sudeći i po dokumentima u koje je Srpskainfo imala uvid, nema ni u UIO-u.
“Tu je krenuo problem na koji su utjecali i propusti u njihovim službama, zanemarivanje činjenica o sredstvu kojeg smo uvezli, te to da u BiH nisu doneseni i usklađeni svi potrebni propisi u ovom području. Za taj problem do danas nema rješenja ili volje da se on riješi, iako je to presedan.
‘Plati pa vrati’ je slučaj kakav se još nije dogodio i koji nas je doveo u situaciju da moramo ugasiti proizvodnju i otpuštati radnike.
To se dogodilo nakon što nam je početkom srpnja ove godine UIO blokirao račun, uzeo sredstva s računa i kupcima poslao obavještenje o blokadi. I to nakon što su naši radnici u ožujku radili preko svake mjere proizvodeći dezinfekcijska sredstva kada su bila najpotrebnija”, kaže Vladan Paspalj, pomoćnik direktora Euro Laba.
Olakšice za proizvođače
Sve dokaze koje su u prethodne tri godine sakupili predali su i Sudu BiH, uz tužbu, ali svjesni su, kažu, da će do odluke suda izgubiti i tržište, i posao, i zaposlenike. Iz UIO BiH kažu da je Miro Džakula, direktor UIO-a, osnovao posebno povjerenstvo za taj predmet. U međuvremenu, Upravni odbor UIO-a donio je olakšice prilikom nabave alkohola namijenjenog za proizvodnju sredstava za dezinfekciju.
Ako budu prihvaćene izmjene iz prednacrta Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o trošarinama u BiH onda će domaćim proizvođačima biti omogućeno da ne plaćaju trošarine na alkohol koji se koristi za dezinfekciju ili kao repromaterijal.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu