Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) potpisala je dioničarski ugovor s kompanijom Ivicom Holding iz Austrije o pristupanju projektnoj kompaniji Green Gvozd preko koje će se izvoditi projekt vjetroparka na Krnovu, gdje već radi jedna vjetroelektrana snage 72 megavata koja godišnje proizvodi oko 220 gigavatsati električne energije.
EPCG će, prema dioničarskom ugovoru, biti 100-postotni vlasnik kompanije Green Gvozd, javlja portal Investitor.
Iz EPCG podsjećaju da je Skupština dioničara donijela oduku o izgradnji VE Gvozd, kao i odluku o potpisivanju ugovora o zajedničkom razvoju projekta.
Nikola Rovčanin, izvršni direktor EPCG-a, rekao je da ga raduje nastavak suradnje s Ivicomom, jer je za Crnu Goru i energetski sektor ovo vrlo važna investicija koja pripada zelenim izvorima energije.
Čekaju građevinsku dozvolu
“Investicija je vrijedna 61 milijun eura, vjetropark će imati snagu 55,4 megavata i 13 generatora, te će osiguravati energiju za oko 25.000 kućanstava. Zato potpisivanje ugovora predstavlja veliki korak naprijed u realizaciji ove investicije, čiji završetak očekujemo u dogovorenom roku. Z
a našu energetsku bilancu to znači osiguranje novih gigavatsati sati zelene energije. Nadam se da ćemo u sljedećem razdoblju početi izgradnju i drugih novih zelenih energetskih objekata”, objasnio je Rovčanin.
Iz EPCG-a navode da je donošenju odluke o izgradnji VE Gvozd prethodila izrada Studije potencijala vjetra i procjene energetske proizvodnje te Studije tržišta i poslovnog modela koju je pripremila njemačka kompanija Fichtner.
Krešimir Čondić, izvršni direktor Ivicoma, istaknuo je da ga raduje to što će s EPCG-om, na istoj lokaciji, nastaviti s radom, jer je njegova kompanija bila uključena u izradu projekta postojeće vjetroelektana na Krnovu.
Početak radova na proljeće
“Preduvjeti za izgradnju vjetroelektrane su da na lokaciji postoji dovoljno vjetra, te mogućnost isplativog priključka na mrežu, kao i da su ispunjeni svi ekološki standardi. Nadam se dobivanju građevinske dozvole za nekoliko mjeseci, te nam predstoji postupak zatvaranja financijske konstrukcije i početak izgradnje”, rekao je Čondić.
EPCG je ranije dobila preliminarnu ponudu od Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za finaciranja izgradnje VE Gvozd.
“EPCG će u sljedećem razdoblju razmatrati i moguće drukčije opcije finaciranja projekta, a sredstva bi se koristila za nabavu opreme u skladu s pravilima finacijskih institucija.
Očekivani početak izgradnje vjetroelektrane je proljeće 2022., dok je puštanje pogona u probni rad predviđeno za 18 mjeseci nakon početka radova. Za potrebe buduće vjetroelektrane predviđa se izgradnja prometne infrastrukture, odnosno obnova postojećih cesta i izgradnja novih”, kažu iz EPCG-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu