Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) izdat će obveznice na Bečkoj burzi, potvrdila je Zora Vidović, ministrica financija tog BiH entiteta i rekla da je takva ideja pozitivno ocijenjena na sjednici vlade.
Prema navodima BiH medija, riječ je o obveznicama u iznosu od 140 milijuna eura koji bi bili namijenjeni sudjelovanju Elektroprivrede RS u izgradnji hidroelektrana Dabar i Bistrica. Sporazumi o gradnji potpisani su s dvije kineske kompanije.
Izdavanje obveznica na Bečkoj burzi dobro je za Elektroprivredu RS, kaže ministrica financija. Odbacila je navode o potrebi ili zahtjevu te kompanije za izdavanje jamstava vlade RS za ovo zaduženje.
“Smatram da je to jako dobro i da naša Elektroprivreda treba napraviti svoj bonitet i pojaviti se na međunarodnom tržištu jer prilično struje izvozi”, ističe Zora Vidović, prenosi BHRT.
Hoće li jamstva ERS-a biti dovoljna?
Nakon što su sklopljeni sporazumi s kineskim kompanijama za gradnju dvije hidroelektrane obveza Elektroprivrede RS je da osigura 15% novca. Pod kojim uvjetima Elektropriveda izlazi na Bečku burzu iz kompanije nema još odgovora.
Milan Radović, potpredsjednik oporbene Srpske demokratske stranke i bivši bankar, podsjeća da je ministrica Vidović povećanje limita za davanje jamstava vlade na sjednici Narodne skupštine RS objasnila upravo financiranjem izgradnje tih hidroelektrana.
Pitanje je, kaže Radović, hoće li korporativna jamstva Elektroprivrede RS biti dovoljna za prodaju obveznica, i po kojoj cijeni.
“S obzirom na klasifikaciju III B – mislim da će se za BiH ponuditi obveznice po višem prinosu nego za zemlje EU što će poskupjeti cijenu financiranja” kaže Radović.
On vjeruje da su domaće banke tražile jamstva vlade, zbog limita za plasmane iznad 15% kapitala klijenta. Financijski stručnjaci kažu i da je ograničavajući faktor za domaće banke zaduženost i nemarno poslovanje Elektroprivrede, te ekološki upitni projekti što je nekim bankama postalo važno pri odlučivanju o plasmanu novca.
“Ako se s tim novcem planira financirati kapitalno ulaganje koje će biti planirano u pet do deset godina, a otplata u sljedećih 50 godina onda Bečka burza nije mjesto gdje treba otići i pozajmiti kratkoročna sredstva jer ona će se teško moći vratiti u tako kratkom roku”, smatra ekonomist Zoran Pavlović.
Uspješna reorganizacija
Sporazum o izgradnji HE Bistrica vlada RS sklopila je s kineskom nacionalnom aerotehnološkom korporacijom za međunarodni inženjering. HE Dabar treba graditi China Enegy Ghezouba Group.
Cijena izgradnje te hidroelektrane za nekoliko godina porasla je za 153 milijuna eura, na ukupno 338 milijuna eura.
Luka Petrović, glavni direktor Elektroprivrede Republike Srpske, nedavno je izrazio očekivanje da će ta kompanija ove godine ostvariti rekordnu dobit i da se ne razmišlja o poskupljenju električne energije.
On je objasnio da su prošle godine reorganizirane distribucijske tvrtke Elektroprivrede Republike Srpske i da se u prvoj polovici ove godine već pokazalo da su sve one pozitivno poslovale, što znači da je reorganizacija bila uspješna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu