Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine objavila je podatke o proizvodima koji se najviše uvoze u BiH, ali koje Bosna i Hercegovina najviše izvozi u druge zemlje.
Bosna i Hercegovina je u 2022. godini izvezla najviše električne energije u vrijednosti od milijardu i 74 milijuna KM, a uvezla dizelskog goriva u vrijednosti od dvije milijarde i 370 milijuna KM, objavila je Agencija za statistiku BiH u publikaciji “Bosna i Hercegovina u brojkama 2022. ”
U prvih pet proizvoda koji su prošle godine uvezeni u Bosnu i Hercegovinu su i “Lijekovi za pojedinačnu prodaju”, koji su uvezeni u vrijednosti od 413 milijuna KM.
Skok uvoza
Tijekom 2022. iz Bosne i Hercegovine izvezeno je robe u vrijednosti od 17 milijardi 974 milijuna KM, što je za 25,9 posto više nego u 2021., dok je uvezeno 28 milijardi 636 milijuna KM, što je za 32,6 posto više nego u prethodnoj godini.
Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 62,8 posto, dok je vanjskotrgovinski robni deficit iznosio 10 milijardi 662 milijuna KM.
Osim električne energije, iz BiH se najviše izvoze legure aluminija, koks i polukoks od kamenog ugljena, željezne konstrukcije i električni vodiči.
Osim lijekova, Bosna i Hercegovina je tijekom 2022. godine najviše uvozila dizel gorivo, nelegirani aluminij, kameni ugljen za proizvodnju koksa i električnu energiju.
Iz Bosne i Hercegovine je tijekom prošle godine najviše roba izvezeno u Hrvatsku, a istodobno je Hrvatska na četvrtome mjestu po izvozu u BiH, pokazali su podaci koje je ovih dana objavila Agencije za statistiku BiH.
U odnosu na godinu dana ranije izvoz iz BiH u Hrvatsku je tijekom 2022. godine porastao za 36,7 posto, a najviše je isporučeno električne energije. Ukupno je iz BiH na tržište Hrvatske isporučeno 1,36 milijardi eura roba.
Važnost CEFTA-e
Istodobno je hrvatski izvoz u BiH iznosio 1,45 milijardi eura, po čemu se Hrvatska nalazi na četvrtom mjestu. U BiH se najviše izvozilo naftnih ulja i šećera.
Ispred Hrvatske su Italija, s izvozom u vrijednosti 1,81 milijardi eura, a na drugo se mjesto probila Srbija, čiji je izvoz u prošloj godini u BiH iznosio 1,56 milijuna eura.
Ono što svakako daje razloga za zadovoljstvo jest činjenica da se robna razmjena sa zemljama članicama CEFTA-e gotovo uravnotežila u prošloj godini. Naime, izvoz u zemlje CEFTA-e je iznosio 3 milijarde i 304 milijuna KM, što je za 37,3 posto više nego 2021. godine, dok je uvoz iznosio 3 milijarde i 517 milijuna KM (+27,3 posto). Pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 93,9 posto.
Bosna i Hercegovina je uspjela prošle godine uravnotežiti robnu razmjenu s Hrvatskom, a pokrivenost izvoza uvozom iznosila je 94 posto. Istodobno, BiH ima najveći trgovinski deficit u razmjerni s Kinom, ali je to na neki način i očekivano.
U tu zemlju BiH je u 2022. izvezla svega 19.5 milijuna eura, a uvezla je roba u vrijednosti 1,18 milijardi eura. Podsjetimo da je Njemačka godinama bila najveći trgovinski partner BiH u uvozu i izvozu, no njezin je udjel vveć nekoliko godina u blagom padu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu