Europska investicijska banka (EIB) nije uplatila ostatak bespovratnih sredstava za izgradnju mosta na Savi kod Gradiške jer još traje provjera ispunjenosti uvjeta, rečeno je “Nezavisnim” iz ove banke., koja je službena banka EU.
Procedura u tijeku
Podsjetimo, tvrtka “Integral inženjering” izgradila je most početkom prošle godine, a u lipnju je održana službena svečanost kojoj su nazočili dužnosnici Hrvatske, BiH, RS-a i EU, koja je odobrila tri milijuna eura bespovratnih sredstava za Ovaj projekt.
Iz EIB-a ni nakon slanja dodatnih pitanja nisu objasnili zašto je došlo do kašnjenja ove isplate, je li to zbog mogućih novih sankcija RS-u od strane EU ili zbog internih proceduralnih problema unutar BiH ili unutar EIB-a.
Iz EIB-a su nam samo objasnili da su od Ministarstva financija i trezora BiH dobili službeni zahtjev za isplatu novca te da je procedura u tijeku. Činjenica je da isplata kasni, što su nam potvrdili u Ministarstvu komunikacija i prometa BiH, koje je bilo investitor spomenutih radova. Izvođač će, kažu, biti isplaćen ili kada pristigne ostatak granta ili kada Vijeće ministara BiH donese odluku da se novac isplati “Integralu”.
Ističu da dug za izvođenje radova iznosi 890.000 maraka, a da je ukupan iznos za izmirenje 1,7 milijuna eura. S obzirom na to da bi “Integral” mogao tražiti naknadu za obavljene radove na sudu, iz ministarstva ističu da bi odlukom Vijeća ministara BiH o isplati novca moglo izbjeći eventualno suđenje.
“Ministarstvo je u svibnju uputilo Vijeću ministara BiH Prijedlog odluke o utvrđivanju namjene dijela sredstava uplaćenih od dozvola za korištenje radiofrekvencijskog spektra za pružanje usluga putem mobilnih pristupnih sustava”, istaknuli su. te dodali da su Vijeću ministara uputili tri naknadne požurnice da se prijedlog ove odluke uvrsti u dnevni red.
Iz Ministarstva financija i riznice istaknuli su kako su u potpunosti ispoštovane sve procedure propisane aktima EIB-a. U EIB-u se štite od mogućih sudskih procesa u BiH u vezi s podmirenjem troškova izvođaču radova. “Važno je napomenuti da EIB nije ugovorna strana u ugovoru o izvođenju radova vezano za ovaj konkretni projekt. Investitor je dužan na vrijeme platiti sve troškove izvođačima”, rekli su nam.
Između redaka se može zaključiti kako EIB smatra da investitor nije trebao potpisati ugovor o izvođenju radova bez osiguranog potpunog financiranja, s obzirom da je bespovratna sredstva instrument EU za poticanje i promicanje onih investicija koje je smatra da je to u njegovom interesu, a ne kao uvjet za zatvaranje financijske konstrukcije.
Nekoliko uvjeta
Kažu da postoji nekoliko uvjeta koji potanko objašnjavaju što je potrebno učiniti kako bi banka isplatila potporu.
“Riječ je o uvjetima i zahtjevima da korisnik mora osigurati dokumentaciju i podatke koji će omogućiti banci da se uvjeri u provedbu, odnosno radove na projektu i ispunjavanje drugih zahtjeva vezanih uz projekt, a koji se odnose na regulatorne, tehničke, ekološke i aspekte javne nabave, u mogućnosti isplatiti bespovratna sredstva”, istaknuli su.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu