Dvije trećine nezaposlenih u susjednoj državi uopće ne traži posao

Autor: Poslovni dnevnik , 30. kolovoz 2023. u 10:43
Foto: Shutterstock

Više od dvije trećine onih koji ne traže posao u evidenciji su zbog ostvarivanja prava na zdravstveno osiguranje.

Ovoga tjedna je u sjedištu Federalnog zavoda za zapošljavanje održan sastanak na kojem su prezentirani rezultati istraživanja i pokazatelji nezaposlenosti u Federaciji BiH. Utvrđeno je da čak dvije trećine nezaposlenih uopće ne traži posao.

Ministar rada i socijalne politike Adnan Delić posjetio je Federalni zavod za zapošljavanje, gdje je s direktoricom Helenom Lončar razgovarao o potrebnim koracima Zavoda za unapređenje razvoja programa zapošljavanja, posredovanja u zapošljavanju, odnosno povezivanja poslodavaca s nezaposlenima.

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike navodi da je, prema za sada neformalnim procjenama, više od dvije trećine onih koji ne traže posao, a nalaze se u evidenciji zbog ostvarivanja prava na zdravstveno osiguranje, na evidencija nezaposlenih.

Kako bi se dobila realna slika nezaposlenosti i omogućilo službama i Zavodu da se bave zapošljavanjem i posredovanjem u zapošljavanju, ministar Delić je održao sastanke sa rukovodstvom Federalnog zavoda za zapošljavanje.

“Prvo što ćemo napraviti je donošenje Pravilnika o evidencijama s ciljem odvajanja aktivnih od pasivnih tražitelja zaposlenja. Osim toga, u pripremi je Zakon o posredovanju pri zapošljavanju i socijalnoj zaštiti nezaposlenih, koji smo detaljno dogovorili. sa Zavodom i koji ćemo uskoro staviti u proceduru, a koji će omogućiti odvajanje zdravstvenog osiguranja od Zavoda za zapošljavanje”, najavio je ministar Delić.

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike također je priopćilo da će se reguliranjem zapošljavanja osloboditi prostor i za druga područja iz Sektora za rad i socijalnu politiku, kao što je, između ostalog, ostvarivanje prava na dječji doplatak, koji je trenutno nemoguće upravo zbog nepostojanja evidencije koja bi omogućila uvid u stvarno stanje nezaposlenosti u FBiH.

Komentirajte prvi

New Report

Close