Dvije slovenske tvrtke odlučit će treba li graditi Blok 7 Termoelektrane

Autor: Poslovni.hr , 07. srpanj 2022. u 14:01
Foto: Shutterstock

Gradnja spornog energetskog objekta koji bi koristio ugljen dodijeljena je, uz protivljenje EU, kineskom konzorciju, a iz posla se već povukao američki dobavljač opreme General Electric.

Projekt izgradnje Bloka 7 Termoelektrane Tuzla, težak oko 1,4 milijarde KM (oko 715 mil. eura), prema mišljenju dobro upućenih stručnjaka, propao je u studenome 2020., kada se iz njega povukao dobavljač opreme – američki General Electric. No, Elektroprivreda BiH i Federalno ministarstvo energije, industrije i rudarstva još uvijek ga “drže u životu”, piše Fokus.

Taj veliki posao dodijeljen je kineskom konzorciju kojeg čine Gezhouba Group i Guandong Electrical Power Design Institute, a kineska Exim banka je kreditor.

Već je potrošen veliki novac

Već je potrošeno više od 300 milijuna KM (oko 153 mil. eura), a prema službenim informacijama 92,321.326 KM potrošeno je u pripremu realizacije projekta, dok je 211,917.603 KM Elektroprivreda BiH uplatila avansno izvođaču.

Iako je projekt koji bi kao energent koristio ugljen u potpunom zastoju, Elektroprivreda BiH i dalje na njega troši novac. Naime, 17. veljače ove godine Elektroprivreda je zaključila ugovor sa slovenskim tvrtkama Esotech i HSE Invest iz Maribora, vrijedan 644.570 KM (oko 330.000 eura), bez PDV-a, o konzultantskim uslugama. Za navedeni iznos dvije slovenske tvrtke savjetovat će Elektroprivredu treba li nastaviti projekt s Kinezima ili ne.

Na web stranici Esotecha stoji kako je rok za taj posao kraj ožujka. No, Nermin Džindić, federalni ministar energije, industrije i rudarstva, izjavio je da će se uskoro znati što će biti s tim projektom.

Džindić objašnjava kako je, budući da je riječ o projektu s velikom dokumentacijom i velikim brojem tehničkih detalja koji trebaju biti analizirani, evaluacija zahtijevala određeno vrijeme.

“Elektroprivreda BiH će u najkraćem mogućem roku završiti taj posao i o rezultatima obavijestiti vladu FBiH, na temelju čega će se odlučiti o daljnjim koracima. S investitorima je davno potpisan ugovor i ono što alternativni ugovor mora zadovoljavati je usklađenost s izvornim ugovorom. Prema tome, nastavak će ovisiti o tehničkoj prihvatljivosti i usklađenosti ponude s ugovorom i natječajnim zahtjevima iz kojih je ugovor nastao, te svim pravnim aspektima tog ugovora i interesima FBiH i Elektroprivrede BiH”, rekao je Džindić.

Širenje kineskog utjecaja

Upitan može li se u slučaju raskida ugovora tražiti novi strateški partner koji je iz Europske unije ili SAD-a, posebno zbog upozorenja o širenju kineskog utjecaja i kritika koje su dolazile iz EU, a koje znatno opterećuju projekt i državu, Đinđić je rekao: “Ovaj ugovor je potpisan, između ostalog, i uz odobrenje Parlamenta FBiH. Također, sve faze su vođene transparentno, i to u sklopu nabave na međunarodnom natječaju. Zbog toga, ako iz bilo kojeg razloga dođe do raskida ugovora s investitorom, projekt nije moguće nastaviti s drugim izvođačem u sklopu ovog ugovora. Za promjenu bilo kojeg dijela ugovora, pa tako i investitora, bilo bi potrebno provesti istu proceduru koja je u prvom slučaju trajala godinama”.

Na pitanje što će biti s uloženim sredstvima, ministar kaže da je projekt jedna od najvećih investicija i “bili bi neozbiljni ako bi bilo koji dio uradili na način koji nije duboko analiziran i usklađen sa svjetskim standardima”.

pd

Komentirajte prvi

New Report

Close