Strategija naših susjeda: Tko ne iznajmi prazan stan, plaćat će penale

Autor: Poslovni dnevnik , 16. prosinac 2024. u 07:09
Jedan od izazova s ​​kojim se Crna Gora suočava je nepostojanje posebne nadležnosti za izgradnju, održavanje i upravljanje stambenim fondom na državnoj razini/Shutterstock

Vlada planira do 2034. formirati poseban fond za izgradnju i upravljanje državnim stanovima.

Ekonomska komisija Ujedinjenih naroda za Europu izradit će studiju izvedivosti novog programa iznajmljivanja socijalnog stanovanja koji će financirati Razvojna banka Vijeća Europe.

Vlada planira do 2034. formirati poseban fond za izgradnju i upravljanje državnim stanovima, koji će imati urede u južnom, središnjem i sjevernom dijelu zemlje, te izraditi registar najmoprimaca po općinama, kako bi se regulirati sivo tržište u najmu stanova.

Ambiciozni planovi
Predviđeno je i uvođenje subvencija za najam praznih stanova za socijalno stanovanje, tako da će njihovi vlasnici ostvariti umanjenje ili oslobađanje poreza na dohodak, dobit, PDV-a… Prema izračunu dobivenom na temelju podataka iz Popisa stanovništva, ima 170.000 takvih stanova u zemlji.

Četiri glavna cilja

poboljšanje regulatornih uvjeta stanovanja, poboljšanje kvalitete, povećanje dostupnosti pristupačnog stanovanja i uspostava bolje politike najma.

Namjera je uvesti represivne mjere prema vlasnicima tih stanova ako ih ne žele iznajmljivati, no ne navodi se koje bi to mjere bile. U planu je i donošenje Zakona o najmu stanova kojim će se profesionalizirati posao upravitelja koji mora imati licencu….

Neki su to od koraka predstavljenih u nacrtu Strategije stambene politike do 2034. godine, koji je Ministarstvo prostornog uređenja, urbanizma i državne imovine, predvođeno ministrom Slavenom Radunovićem, dalo u javnu raspravu do 24. prosinca. Uz ovaj dokument u tijeku je rasprava o akcijskom planu za iduću godinu.

Glavni cilj Vladine desetogodišnje strategije je osigurati pristupačno stanovanje za pojedince ili kućanstva koja iz socijalnih, ekonomskih i drugih razloga ne mogu riješiti stambeno pitanje. Pristupačno stanovanje podrazumijeva najam stana po cijeni nižoj od tržišne, a dodjeljuje se prema posebnim pravilima ili je moguće kupiti stan po povoljnijim cijenama.

Kako stoji u Vladinom dokumentu, privatnici ne grade stanove za rješavanje stambenih pitanja građana, pa se može primijeniti zapadni sustav, odnosno osigurati dovoljan broj stanova u javnom sektoru za najam.

Ova Strategija ima četiri glavna cilja: poboljšanje regulatornih uvjeta stanovanja, poboljšanje kvalitete, povećanje dostupnosti pristupačnog stanovanja i uspostava bolje politike najma.

“Jedan od izazova s ​​kojim se Crna Gora suočava je nepostojanje posebne nadležnosti za izgradnju, održavanje i upravljanje stambenim fondom na državnoj razini. Ideja je da takva institucija, kao krovna i središnja na ovom području, upravlja fondom, ostvaruje sve prihode i raspoređuje ih za održavanje postojećih i izgradnju novih državnih stanova.

Ovaj cilj je vezan uz unapređenje zakonodavnog okvira, budući da svim aktivnostima oko osnivanja tijela prethodi stvaranje zakonskih uvjeta. Krajnji cilj koji se želi postići tijekom trajanja ovog strateškog dokumenta je službena uspostava ovog tijela uz formiranje tri regionalna centra na sjevernoj, središnjoj i južnoj razini”, stoji u dokumentu.

Najam u fokusu
Preporuka svih institucija na razini Europske unije je, kako stoji u Strategiji, stvaranje i razvoj sektora iznajmljivanja kako bi se riješila stambena pitanja mladih, socijalno ugroženih i ostalih. Privatnici ne grade stanove zbog rješavanja stambenih pitanja građana, pa se može primijeniti zapadni sustav, odnosno da se osiguravanje dovoljnog broja stanova u javnom sektoru vrši kroz najam.

Podaci iz popisa stanovništva, domaćinstava i stanova iz 2023. godine pokazuju da na području Crne Gore ima oko 170.000 praznih stanova, pa se predlaže da se zbog nedostatka pristupačnih stanova za iznajmljivanje svi raspoloživi stanovi daju u najam. Ističe se da će Ekonomska komisija UN-a za Europu u tu svrhu izraditi studiju izvedivosti novog programa najma socijalnih stanova, a financirat će ga Razvojna banka Vijeća Europe. 

Komentirajte prvi

New Report

Close