Crna Gora prvi put u povijesti neće u novu godinu ući s izglasanim proračunom, već se nova vlast odlučila na privremeno financiranje do kraja ožujka, uz obećanje redovite isplate plaća, mirovina i socijalnih davanja. Takav razvoj događaja, koji gura državu u ekonomsku neizvjesnost, zapravo nije nikakvo iznenađenje, objašnjavaju Dnevne novine.
Naime, mali broj financijskih stručnjaka vjerovao je da će neiskusna vlada, koja se tek uhodava, nakon velikih promjena u ministarstvima i sistematizacije radnih mjesta uspjeti na vrijeme predložiti proračun.
Kontradiktorne tvrdnje
Mladom ministru financija Milojku Spajiću i ekonomski neiskusnom premijeru Zdravku Krivokapiću ne bi nitko zamjerio da su odmah rekli kako će im trebati vremena da predlože svoj proračun jer je u pitanju velik posao, objašnjava crnogorski list, dodajući kako se pokazalo da su najave premijera o proračunu u postizbornom razdoblju, ali i nakon formiranja vlade, bile kontradiktorne i služile su isključivo za zavaravanje javnosti.
Da se takav epilog mogao naslutiti, pokazuje i medijski sukob oko proračuna kojeg su sredinom studenoga počeli mandatar Krivokapić i Ministarstvo financija bivše vlasti. Krivokapić je tvrdio da od resornog ministarstva nije dobio nikakve podatke oko nacrta proračuna, a iz Ministarstva financija mu je odgovoreno da ih on i njegov stručni tim nisu kontaktirali kako bi dobili podatke.
Ministarstvo financija je tada priopćilo da je nacrt proračuna završen 30. listopada, ali da je odlučeno da se ne stavlja u daljnju proceduru, već da ga razmotri nova vlada.
Drugim riječima, sredinom studenoga premijeru je sugerirano da krene u izradu svog proračuna, no pokazalo se da je Krivokapiću i Spajiću bilo važnije kontroverzno izdavanje obveznica i zaduživanje države za 750 milijuna eura, navode Dnevne novine.
Očekivali rebalans u travnju
Zbog toga je nova vlast ušla u tihu tehničku kohabitaciju s bivšim Ministarstvom financija i Središnjom bankom, institucijama koje su ranije žestoko kritizirali. Svi u Crnoj Gori bili su uvjereni da će vlada predložiti nacrt proračuna koji se oslanja na dokument bivšeg Ministarstva financija, pa će se onda zbog zaduženja ići u rebalans u travnju.
S druge strane, premijer Krivokapić je nakon izglasavanja nove vlade 2. prosinca rekao da će nacrt proračuna biti pripremljen do 20. prosinca. No 18. prosinca potpuno je promijenio priču i najavio nacrt proračuna do 31. ožujka te najavio privremeno financiranje.
Tada je premijeru i ministru financija podršku dao Dritan Abazović, potpredsjednik vlade, koji je odgađanje proračuna predstavio kao želju nove vlasti “da ne igraju po notama DPS-a”. Usto, najavili su sudjelovanje stručnjaka MMF-a u kreiranju proračuna “kako bi ušli u trag štetnim konzultantskim milijunskim ugovorima”.
Prema važećem Zakonu o fiskalnoj odgovornosti, ako se zakon o proračunu države ne donese do 31. prosinca tekuće godine za sljedeću fiskalnu godinu, Ministarstvo financija do njegovog donošenja korisnicima proračuna mjesečno odobrava sredstva do jedne dvanaestine stvarnih izdataka u prethodnoj fiskalnoj godini.
Tako je Crna Gora postala jedina zemlja u Europi koja u sljedeću godinu ulazi bez proračuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu