CG isplatila 66,3 mil. eura poticaja proizvođačima struje iz obnovljivih izvora

Autor: Poslovni dnevnik , 01. rujan 2021. u 22:00
Foto: Pixabay

Državne subvencije dobiva 26 tvrtki za 39 izvora električne energije, od čega su 32 male hidroelektrane, dva vjetroparka i pet solarnih elektrana.

Povlašteni proizvođači električne energije iz obnovljivih izvora – malih hidroelektana, vjetroelektrana i solarnih elektrana dobili su u Crnoj Gori poticaje od 66,3 milijuna eura od 2014. do kraja srpnja ove godine.

Poticaje dobiva 26 tvrtki za 39 izvora električne energije, od čega su 32 male hidroelektrane, dva vjetroparka i pet solarnih elektrana.

Promijenili više vlasnika

Najviše novca za te isplate osigurano je s posebne stavke na računu, koju plaćaju svi potrošači. Nova vlada prekinula je izdavanja novih koncesija privilegiranim proizvođačima, pišu Vijesti.

Svu struju koju proizvedu povlašteni proizvođači otkupljuje Crnogorski operater tržišta električne energije (COTEE) po poticajnim cijenama. Najviše subvencija, 35 milijuna eura, dobila je kompanija Krnovo Green Energy za otkupljena 682 gigavatsata struje iz vjetroparka na Krnovu, pokraj Nikšića.

Ta kompanija je u vlasništvu korporacije Akuo Energy Central Europe iz Pariza, koja ima 51 posto udjela, dok 49 posto ima nizozemska tvrtka Masdar Energy B.V. Poticaje je počela dobivati 2017., kada su iznosili 2,2 milijuna eura. Za sedam mjeseci ove godine dobili su 5,3 milijuna eura.

Druga kompanija po veličini poticaja je Hidroenergija Montenegro sa 9,5 milijuna eura, za proizvedenih 205 gigavatsati iz osam malih hidroelektrana. Osnivači Hidroenergije su Ranko Ubović, Aleksandar Mijajlović i tvrtka Hemera Capital u vlasništvu Olega Obradovića.

Možura Wind Park treća je kompanija po veličini dobivenih subvencija od 9,2 milijuna eura, za proizvedenih 195 gigavatsati u posljednje tri godine. S proizvodnjom su počeli krajem 2019. kada su dobili 35.000 eura subvencija, a za sedam mjeseci ove godine 3,1 milijun eura.

Ta je kompanija promijenila više vlasnika, a nalazi se pod istragom tužiteljstva na Malti i u Crnoj Gori zbog moguće korupcije, dok se sudionicima u toj aferi na Malti sudi i zbog ubojstva novinarke Daphne Caruana Galizije 2017. godine.

Vlasnik 90 posto udjela sada je kompanija Malta Montenegro Wind Power koja se povezuje s kineskim kapitalom, i malteška državna energetska kompanija Enemalta sa 10 posto.

Imaju nekoliko tvrtki

Slijedi kompanija Kronor, čiji su osnivači tvrtka Kroling Željka Miškovića, Mont Hidro i Normal Company u vlasništvu Žarka Burića. Kronor je za dvije male hidroelektrane, koje su od 2016. proizvele 103 gigavatsati električne energije, dobio poticaje od 3,9 milijuna eura.

Hydro Bistrica, čiji je vlasnik tvrtka Synergy, dobila je 1,4 milijuna eura za jednu malu hidroelektranu. Vlasnici tvrtke su Kia Montenegro te Dragana Bošković, Tomaš Hajek, Uroš Karadžić i Radoje Vujadinović.

Tvrtka Synergy je za još jednu malu hidroelektranu od 2015. dobila 957.000 eura, za proizvodnju 15,8 gigavatsati. Tvrtka Igma Energy, u vlasništvu Igora Mašovića, dobila je ukupno 1,3 milijuna eura poticaja od 2015. za proizvedenih 46 gigavatsati struje iz dvije male hidroelektrane.

Slijedi tvrtka Small Hydro Power Mojanska, u vlasništvu Igora Mašovića, Slobodana Popovića i Željka Savovića, koja je dobila 1,2 milijuna eura.

Tvrtka je lani počela s proizvodnjom u tri male hidroelektrane i ukupno je proizvela 26 gigavatsati. Isti vlasnici imaju i tvrtku Small Hydro Power Kutska preko koje su dobili subvencije od 700.000 eura, za struju iz dvije male hidroelektrane.

Komentirajte prvi

New Report

Close