Tijekom ljetnih mjeseci u BiH se povećava uvoz sladoleda, a prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) građani te zemlje ove godine najviše konzumiraju sladoled iz Hrvatske, zatim iz Srbije i Poljske. U Upravi za indirektno oporezivanje ističu da je u prvih šest mjeseci ove godine uvezeno ukupno 4,255.378 kilograma sladoleda, čija je vrijednost 19,754.100 KM (oko 10 mil. eura).
“Nešto više od 50% uvezenog sladoleda dolazi iz Hrvatske, odnosno uvezeno je 2,183.522 kilograma ukupne vrijednosti 9,403.695 KM”, navodi se u podacima UIO BiH.
Nakon Hrvatske, u prvih šest mjeseci ove godine najviše je sladoleda uvezeno iz Srbije, i to 1,399.706 kilograma, ukupne vrijednosti 6,164.569 KM, a slijedi Poljska sa 250.477 kilograma vrijednosti 1,444.147 KM.
“Nakon Hrvatske, Srbije i Poljske, sladoled je tijekom prvih šest mjeseci ove godine pristizao i iz Sjeverne Makedonije, Mađarske, Rumunjske, Njemačke, Slovenije, Francuske, Turske, Grčke i Ukrajine”, podaci su Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Kako se dalje navodi, Bosna i Hercegovina ove godine nije izvozila sladoled, navode Nezavisne novine. Igor Gavran, ekonomski analitičar, kaže da u BiH potpuno dominira uvozni sladoled.
“Kada je riječ o nepakiranoj formi sladoleda koji dominira u restoranima, ugostiteljskim objektima i slastičarnicama, onda možemo reći da tu imamo određeni udio domaćeg sladoleda, ali i to je malo”, objasnio je Gavran.
Prema njegovim riječima, prije rata Bosna i Hercegovina imala je veliku proizvodnju sladoleda, i poslije se pokušalo masovno proizvoditi, ali bezuspješno.
“U Hrvatskoj i Srbiji imamo strane kompanije, odnosno to je njihov proizvod bez obzira na to što je vlasnik stranac. Radnici u tim državama žive od proizvodnje sladoleda. Ovo stanje kod nas je vrlo loše, a odljev novca je ogroman.
Imamo vrhunske mljekare i jasno je da bi one mogle proizvoditi kvalitetan sladoled jer za to nije potrebna neka komplicirana tehnologija, a on je ključni proizvod, pogotovo ljeti”, zaključio je Gavran.
Prije nekoliko dana izdato je upozorenje da se s BiH tržišta povlače različite serije sladoleda Snickers, Twix, Bounty i M&Ms zbog pronalaska štetnog etilen-oksida.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu