Bosna i Hercegovina je na sastanku Energetske zajednice u Beču, koji je održan 12. prosinca, zatražila da se putem ove organizacije od Europske komisije zatraži odgoda primjene CBAM takse, koja bi se trebala početi 1. siječnja 2026. godine.
Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH i ovogodišnji predsjedavajući Energetske zajednice, istaknuo je kako su na sastanku predložili da se preko Energetske zajednice od Europske komisije zatraži odgoda implementacije CBAM-a, s obzirom na specifičnosti svih aktivnosti koje provode, ne samo BiH, nego i drugih zemalja.
Tvrtke na udaru
Podsjećamo, ova taksa počinje se primjenjivati 1. siječnja 2026. godine, a predstavlja dodatni namet na uvoz cementa, željeza, čelika, aluminija, gnojiva i električne energije u Europsku uniju iz zemalja koje ne oporezuju CO2 emisije.
Tako bi uvođenje ovog poreza pogodilo tvrtke iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Kosova koje izvoze robu u EU.
Najveći problem za Bosnu i Hercegovinu je izvoz električne energije, a dodatne naknade na izvoz bi domaću struju učinile preskupom za europsko tržište, odnosno nekonkurentnom, a time bi poskupjela električna energija za domaće stanovništvo..
“Pokazali smo snagu koordinacije aktivnosti entitetskih ministarstava tako što smo na sastanku predložili da preko Energetske zajednice zatražimo od Europske komisije odgodu implementacije CBAM-a, s obzirom na specifičnosti svih aktivnosti koje provodimo, ne samo u BiH, ali i u drugim zemljama”, rekao je Košarac za Balkan Green Energy News.
Dodao je da je razlog zahtjeva za odgodom primjene CBAM-a to što domaći izvoznici i dalje mogu izvoziti u EU bez plaćanja poreza na ugljik.
Crna Gora je na ovom sastanku također zatražila da se odgoda primjene CBAM-a vremenski ograniči do spajanja njihovog tržišta s europskim, što se očekuje u zadnjem kvartalu 2026. godine.
BiH nije spremna
Almir Bečarević, energetski stručnjak iz Sarajeva, kaže za “Nezavisne novine” da pozdravlja zahtjev BiH jer jednostavno nismo spremni za uvođenje ovog poreza.
“To bi drastično utjecalo na poskupljenje električne energije. Koliko će to biti uspješno, odnosno hoće li zahtjev BiH biti uvažen, teško je reći. Hoće li taj zahtjev biti ispunjen, vidjet ćemo u narednom razdoblju. Jedan vrlo Bitno je da mi ništa ne radimo i uopće se ne pripremamo za to, a porezi će sigurno doći jednog dana, sad već 1. siječnja 2026. ili nekog drugog datuma”, rekao je Bečarević.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu