‘BiH se obvezala postati ugljično neutralna do 2050.’

Autor: Poslovni dnevnik , 09. srpanj 2023. u 22:00
Foto: ARMIN DURGUT/PIXSELL

Cilj organiziranja ljetne akademije je osigurati prijenos znanja i iskustava stručnjaka i profesora iz područja energijske efikasnosti, obnovljivih i alternativnih izvora energije, zaštite okoliša i klimatskih promjena.

Centar za energiju, energijsku efikasnost i okolinu CEEO, u saradnji sa Srednjoeuropskom inicijativom (CEI) i Programom Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP), organizira ljetnu akademiju pod nazivom Clean energy advocacy network towards climate-neutral europe – clean energy roadmap od 20. do 26. kolovoza 2023. u Etnoselu Čardaci u Vitezu.

“Cilj organiziranja ljetne akademije je osigurati prijenos znanja i iskustava stručnjaka i profesora iz područja energijske efikasnosti, obnovljivih i alternativnih izvora energije, zaštite okoliša i klimatskih promjena”, kazala je Emina Mravović, predsjednica Centra za energiju, energetsku učinkovitost i okolinu.

Podsjetila je da ugljen i plin postaju nekompetitivni u društveno-ekonomskom smislu. Kroz Pariški sporazum BiH se obavezala na smanjenje emisije CO2, a Sofijskom deklaracijom da će postati ugljično neutralna država do 2050.

S obzirom na obavezu smanjenja štetnih plinova, potrebno je povećati mjere energetske učinkovitosti i infrastrukture proizvodnje i raspodjele energije. BiH je u sada izvorno naslonjena na proizvodnju električne energije kroz ugljen.

“Želimo li pristupiti EU, jedan od glavnih uvjeta je energetska tranzicija”, poručila je Mravović, dodajući da se dekarbonizacija postiže primjenom mjera energetske učinkovitosti i OIE, a sama dekarbonizacija je proces smanjenja emisija stakleničkih plinova, prvenstveno CO2 u atmosferu.

Kako je naglasila, ta regionalna ljetna akademija bit će tematski posvećena pružanju obrazovnog programa o čistoj energiji za edukaciju pionira energetske tranzicije, mladih stručnjaka u svim sektorima društva poput medija, akademske zajednice, civilnog društva, vlade, biznisa i industrije.

“Uključivanje mladih u tranziciju ka čistim izvorima energije u velikoj mjeri zavisi od razine njihove svijesti i znanja o energiji, klimi i životnoj sredini”, ističe Mravović.

Komentirajte prvi

New Report

Close