ArcelorMittal zbog skuplje struje prijeti gašenjem proizvodnje u Zenici

Autor: Poslovni dnevnik , 27. listopad 2021. u 22:00
Gubici će biti manji ako zaustavimo proizvodnju, ovo su najteži dani za kompaniju od kada postoji/SHUTTERSTOCK

Kompanija će zbog rasta cijene struje zatražiti sastanak s menadžmentom Elektroprivrede BiH te s nadležnima u vladi Federacije.

Kompanija ArcelorMittal Zenica (AMZ), proizvođač čelika, zabrinuta zbog najavljenog velikog povećanja cijene električne energije u Federaciji BiH, zatražit će sastanak s menadžmentom Elektroprivrede BiH te s nadležnima u vladi FBiH, najavio je na konferenciji za novinare Nikhil Mehta, glavni direktor te kompanije, javlja Zenicablog.

Prema njegovim riječima, trebat će im podrška Nermina Džindića, ministra energije, rudarstva i industrije i premijera FBiH Fadila Novalića.

“Povećanje cijena ugljena, električne energije, plina i sirovina značajno povećava i naše troškove. Cijena električne energije, koja je ponuđena u ponedjeljak, nama znači povećanje za 125 posto u odnosu na ovu godinu”, istaknuo je Mehta.

Ugovor do kraja godine

Početkom listopada Elektroprivreda BiH, sa sjedištem u Sarajevu, najavila je kako će zatražiti poskupljenje električne energije između 70 i 120 posto zbog problema u kojima se nalaze rudnici koji djeluju u njenom sastavu.

“Najavljeno povećanje cijene ne odnosi se na kućanstva, nego na kupce koji su priključeni na srednjem i visokom naponu te javnu rasvjetu”, izjavila je Sanela Pokrajčić, predsjednica Regulacijske agencije za električnu energiju Federacije BiH.

50

posto ukupnih troškova ArcelorMittala čini ugljen

Nikhil Mehta je objasnio kako će povećanje cijene električne energije poskupiti proizvodnju ArcelorMittala Zenica na godišnjoj razini za oko 70 milijuna KM (oko 35,7 mil. eura), a što oni ne mogu izdržati. Zbog toga je izrazio nadu da će vlada FBiH I Elektroprivreda BiH imati razumijevanja za proizvođača čelika, najvećeg potrošača električne energije.

Osim što je ArcelorMittal najveći kupac struje u BiH, JP Željeznice Republike Srpske ostvaruju 60 posto ukupnog prihoda transportom robe za tu kompaniju, JP Željeznice FBiH između 30 i 35 posto te Luka Ploče oko 40 posto.

“Ugovor se mora potpisati do kraja godine, ali ako izostane podrška moguće je gašenje cijele proizvodnje u Zenici. To bi vjerojatno značilo i kraj kompanije. Zahtijevamo od vlade FBiH i Elekroprivrede BiH da gledaju ovo na drukčiji način, jer će imati veliki utjecaj na proizvodnju čelika u Zenici”, istaknuo je Mehta.

Početkom ove godine na svjetskom su tržištu počele rasti cijene čelika, ali postupno je povećana i cijena ugljena te željezne rude, da bi od svibnja ove godine cijena ugljena za ArcelorMittalove kompanije u SAD-u i Australiji porasla sa 125 na 400 dolara po toni. Ugljen čini 50 posto ukupnih troškova kompanije ArcelorMittal.

Teške posljedice za industriju

Cijene su, dodao je Mehta, povećali i dobavljači drugih nužnih stvari za proizvodni proces, a što je također posljedica povećanja cijene energenata i električne energije. Slijedi, rekao je, povećanje i transportnih troškova, a cijena čelika je počela padati.

“Usto, od Elektroprivrede BiH dobili smo ponudu za ugovor za električnu energiju, prema kojem je cijena veća za 125 posto u odnosnu na trenutačnu cijenu. S tih 70 milijuna KM dodatnih troškova nema svrhe niti da nastavimo s proizvodnjom jer ne možemo preživjeti. Gubici će biti manji ako zaustavimo proizvodnju.

Ovo su najteži dani za kompaniju od kada postoji”, istaknuo je Nikhil Mehta.  Glavni direktor kompanije ArcelorMittal Zenica dodao je da su očekivali minimalno povećanje cijene električne energije, ali ovako veliko koje je najavljeno ostavit će teške posljedice na industriju u Federaciji te dovesti u pitanje i sam opstanak kompanija.

Komentirajte prvi

New Report

Close