Defosilizacija poljoprivrede kombiniranjem održive poljoprivrede s proizvodnjom energije iz obnovljivih izvora kako bi se zadovoljile potrebe poljoprivrednika u smislu električne energije, topline, mobilnosti, upravljanja rezidualnim tokovima i upravljanja zemljištem, cilj je međunarodnog projekta VALUE4FARM u kojem je jedan od partnera iz Hrvatske Energetski institut Hrvoje Požar (EIHP). To će se postići kroz demonstraciju tri lokalna lanca vrijednosti temeljena na obnovljivim izvorima energije – uključujući solarne tehnologije, anaerobnu digestiju i proizvodnju biometana, na lokacijama u Italiji, Belgiji i Danskoj.
Ove se tehnologije integriraju kako bi se stvorila održivost i kružnost u poslovanju farmi, dok će se replike tih lokaliteta razviti na Islandu, u Italiji i Poljskoj radi procjene mogućnosti šire primjene implementiranih rješenja.
VALUE4FARM je financiran sa 6,3 milijuna eura iz programa Europske unije za istraživanje i inovacije Obzor Europa, traje 42 mjeseca (1. rujna 2023. – 28. veljače 2027.), a okuplja 14 partnera. Riječ je o vodećim stručnjacima i institucijama iz različitih sektora iz Belgije (Inagro i Mitis), Danske (Sveučilište Aarhus), Italije (Università Cattolica del Sacro Cuore, REM Tec i CIB), Njemačke (Helmholtz GmbH), Nizozemske (Sveučilište Wageningen), Hrvatske (EIHP), Poljske (IUNG-PIB), Islanda (ORKIDEA) Francuske (EUROQUALITY) i Ujedinjenog Kraljevstva (Sveučilište Reading i World Biogas Association). Projekt koordinira belgijska organizacija Inagro, specijalizirana za primijenjena istraživanja, koja je odgovorna za belgijsko replikacijsko mjesto, gdje će se prikazati nekoliko tehnologija vrednovanja i nadogradnje bioplina. Svaki partner ima ključnu ulogu u razvoju inovativnih tehnologija, prijenosu znanja i implementaciji održivih rješenja za transformaciju poljoprivrednog sektora prema modelu kružnog gospodarstva. EIHP je tako odgovoran za analizu tržišta, razvoj poslovnih modela za lance vrijednosti temeljene na obnovljivim izvorima energije i financijsku te ekonomsku analizu lanaca vrijednosti u Belgiji, Italiji i Danskoj.
Tijekom projekta konzorcijski partneri će surađivati s farmerima, tehničkim pružateljima usluga i savjetnicima kako bi podržali prihvaćanje razvijenih tehnologija.
Farmerima će biti osigurani alati i protokoli za praktičnu primjenu inovativnih rješenja, čime će se povezati održiva proizvodnja hrane s proizvodnjom energije iz obnovljivih izvora.