Ethereum je druga najpoznatija blockchain platforma i operacijski sustav. Vrijednost njegovog “coina” trenutačno iznosi gotovo 3.250 američkih dolara po tokenu. Ono što ovu valutu čini posebnom je upravo činjenica da je čitava platforma napravljena „open-source“ kodom u obliku operacijskog sustava. To otvara nove prilike za ostale valute koje mogu razvijati svoje ekosustave na sličnoj tehnologiji. Ethereum se prvenstveno koristi za potporu druge po veličini kriptovalute na svijetu po tržišnoj kapitalizaciji, nakon Bitcoina – pod nazivom Ether. U srži svoje tehnologije, Ethereum ima brojne prednosti koje ukratko možemo navesti kao:
- Nudi mnoge metode razmjene, uključujući kriptovalute i pametne ugovore.
- Koristi “Proof Of Work” sustav, ali planira prijeći na “Proof Of Stake” nakon završetka ažuriranja ETH 2.0.
- Prosječno vrijeme procesuiranja bloka na Ethereumu je 12 sekundi.
- Ethereum platforma ne nudi blok nagrade. Umjesto toga, rudari su nagrađeni naknadama za transakcije.
- Ponuda Ethereuma nije ograničena. Umjesto fiksne granice, ponuda Ethera raste svake godine.
- Ethereum dopušta potvrđene i nepotvrđene transakcije.
Ako uzmemo u obzir navedeno – postavlja se pitanje, u kakvoj je konkretno vezi ova brzorastuća kriptovaluta sa samim internetom? Internet kao takav se snažno razvija zbog globalnog širenja sadržaja i aplikacija koje stvaraju korisnici, pa trenutačno živimo u eri koja se opisuje kao Web 2.0. Ona omogućava da pojedinci i organizacije dijele sadržaj sa širom publikom. A prema nagađanjima mnogih, upravo je Ethereum platforma ta koja će biti prekretnica na prelazak u Web 3.0. koji bi nam trebao donijeti još sigurniji i interaktivniji internet. Web 3.0 biti će potpuno novi model za razmjenu informacija i komunikaciju preko interneta. Sadašnja verzija interneta, dobrim dijelom biva kontrolirana od strane viših instanci – osobito u sferi društvenih medija i novinarstva. S druge strane, Web 3.0 potiče decentralizirani i demokratizirani etos gdje zajedničku vrijednost stvaraju pojedinci, zajednice i organizacije. Popularan izraz “Gospodari interneta” mogao bi pasti u vodu, jer Web 3.0 zahtijeva kompletno drugačiji pristup njegovu upravljanju. A to je pristup putem suradnje, sudjelovanja i dugoročne održivosti. Ethereum nastoji riješiti problem centraliziranog interneta pružanjem decentralizirane platforme na kojoj se mogu razvijati distribuirane aplikacije (dApps) putem pametnih ugovora, pritom eliminirajući probleme sigurnosti, prijevare ili uplitanja trećih strana. Pametni ugovori omogućuju ljudima razmjenu novca, dionica, imovine ili bilo čega drugoga, bez potrebe za korištenjem odvjetnika, bilježnika ili posrednika treće strane. Na sličan princip funkcioniraju i distribuirane aplikacije koje ne koriste treće strane za stvaranje decentralizirane trgovine, što automatski uklanja potrebu za centraliziranom web stranicom ili poslužiteljem. Same aplikacije nisu skladištene na jednoj centraliziranoj platformi, već se nalaze posvuda u svijetu. Ovakav pristup cijelom konceptu, prije svega štiti podatke korisnika i omogućava transparentnost pri samoj trgovini, posebice u vidu rada samih aplikacija koje će moći funkcionirati čak i kada se sruši određeni server. Njega će jednostavno zamijeniti neki drugi. Ethereum svojim programerima pruža opsežan skup alata i dokumentacije za stvaranje novih dApp-ova i unaprjeđenje postojećih.
Internetskom trgovinom danas još uvijek dominiraju veliki, centralizirani poslovni objekti koji svoje usluge naplaćuju određenom naknadom. A drugi aspekt problematike obuhvaća i pitanje privatnosti osobnih podataka. Zasada je vrlo teško reći hoće li popularna web mjesta poput Alibabe ili Amazona, ikada implementirati Ethereum i druge alternativne kriptovalute u svoje ekosustave. Odgovor na to leži upravo u velikom nepovjerenju samog interneta prema decentraliziranim gospodarskim aktivnostima. Uz to i sam nedostatak specijaliziranih gospodarstava na kojima bi se trgovalo. No stvari nisu ipak tako crne – blockchain tehnologija se razvija, čime najviše pridonosi razvoj samih kriptovaluta te platformi koje stoje iza njih. Otvorena, decentralizirana priroda blockchaina pruža “peer-to-peer” mrežni mehanizam za transakcije i zaradu digitalne valute, što otvara vrata za razvoj novih inovativnih rješenja. S prelaskom na Web 3.0. stvorila bi se prilika za svakog pojedinca u vidu transparentne trgovine i jednake mogućnosti stvaranja zarade.
Mnoge inovativne značajke koje je Ethereum donio u blockchain zajednicu imale su značajan utjecaj na daljnji razvoj blockchain tehnologije. Pametni ugovori pokrenuli su novi val različitih usluga unutar tehnologije. Bilo da se radi o lancu opskrbe, financijskim izvedenicama ili sustavima glasovanja političkih stranaka, ili pametnim ugovorima. Ethereum je trenutno jedna od najpopularnijih kriptovaluta na tržištu, s obzirom da je najavljen dolazak novog ETH 2.0. tokena i implementacija “Proof Of Stake” načina rada, možemo očekivati samo velike stvari.