Energetska učinkovitost u turizmu

Autor: Poslovni.hr , 19. travanj 2016. u 15:07
Foto: Press

Hrvatska zahvaljujući svojem geografskom položaju ima vrlo povoljne uvjete za iskorištavanje Sunčeve energije.

Hrvatski turistički kongres koji će se održati u Makarskoj 29.travnja prilika je za zainteresirane tvrtke, hotelske grupacije, obiteljske hotele i sl. da se informiraju o uštedama u potrošnji energije kroz ulaganja u energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije u turizmu te o mogućnosti sufinanciranja projekta od strane FZOEU. Dio cjelovitih rješenja predstavljaju i fotonaponski solarni moduli marke G-Solar.

Hrvatska zahvaljujući svojem geografskom položaju ima vrlo povoljne uvjete za iskorištavanje Sunčeve energije. Insolacija je termin koji označava vremensko razdoblje sa izravnim Sunčevim ozračenjem. Sa preko 2.600 sunčanih sati, insolacija je najveća u srednjoj i južnoj Dalmaciji, što može rezultirati godišnjom proizvodnjom fotonaponskog sustava do 1330 kWh po instaliranom kWp snage. Uz sufinanciranje projekata za obnovljive izvore energije u turizmu, primarno u kampovima, malim hotelima i turističkim naseljima, znatno se smanjuje vrijeme povrata investicije.

Mrežni fotonaponski sustavi (on-grid) pretvaraju solarnu energiju u električnu energiju koja se izravno isporučuje u elektrodistributivnu mrežu uz opciju sklapanja ugovora o poticajnom otkupu. Samostalni ili otočni sustavi (off-grid) primjenjuju se tamo gdje opskrba konvencionalnom električnom energijom nije moguća ili radi postizanja neovisnosti o javnoj mreži ili sekundarnim dobavljačima električne energije. Istosmjerna struja dobivena iz sunčeve energije pohranjuje se u baterije, koju inverteri pretvaraju u izmjeničnu struju i koriste kada je energija potrebna.

Tehnologija ograničena brojem sunčanih dana za proizvodnju električne struje kontinuirano se razvija: uslijed poboljšanja električnih karakteristika povećava se učinkovitost solarnih ćelija i modula; usavršava se tehnologija pohrane energije praćena padom cijena baterija. Nedavno je znanstvenicima pošlo za rukom da proizvedu električnu struju iz fotonapona za kišnih dana – termo osjetljive solarne ćelije pokrivene su dodatnim slojem ugljikove strukture grafena koji funkcionira kao elektroda i veže ione iz kišnice. Time razlika u električnom potencijalu kreira dovoljno energije da stimulira napon i struju.

Alternativa za solarna polja kontinentalnih solarnih centrala na moru su plutajuće solarne platforme za proizvodnju struje. Osim na plovilima, primjena solarnih panela bit će sve prisutnija i u izgradnji primorske infrastrukture – pristaništa, nadstrešnica, pontonskih punionica gorivom ili strujom. No, najveće financijske uštede donijet će primjena u hotelijerstvu čime će se omogućiti usmjeravanje sredstava u druga područja kao što je proširenje kapaciteta ili podizanje kvalitete usluge.

Proizvodnja G-Solar fotonaponskih modula locirana je u Dugopolju kod Splita. Deklarirani rok upotrebe je 25 godina, no bitno je kroz to vremensko razdoblje zadržati visoke prinose. G-Solar moduli su pojedinačno testirani a svoju kvalitetu dokazuju jamstvom proizvođača od 10 godina i posebnim jamstvom kojim se jamči visok postotak izlazne snage u periodu od 25 godina. Metalne konstrukcije od eloksiranog aluminija omogućavaju dugu trajnost u uvjetima veće izloženosti suncu, vodi i morskoj soli.

Komentirajte prvi

New Report

Close