Nakon pada tijekom prosinca od preko 50% u odnosu na dolar, rublja je nakon intervencije Centralne Banke Rusije uspjela nadoknaditi prethodni pad. Međutim, već početkom ove godine rublja je ponovo pala 13% u odnosu na američku valutu.
FXLider, specijalno čitateljima "Poslovnog", daje 50 eura kao početni kapital, namijenjenih za trgovanje ruskom rubljom i drugim valutama na svjetskoj burzi, jedinoj burzi na kojoj možete zaraditi i kada vrijednosti valuta rastu, ali i kada padaju.
>>Registrirajte se ovdje i počnite trgovati s 50 eura na svjetskoj burzi
Prije samo godinu dana ruska ekonomija ostvarivala je rast od 1.5% a predsjednik Vladimir Putin spremao se za organizaciju zimske olimpijade u Sochiju. Danas, godinu dana kasnije Moskva se uz veliki napor trudi spriječiti valutnu krizu koja bi se mogla pretvoriti u pravu ekonomsku katastrofu. Veliki broj zapadnih kompanija koje posluju u Rusiji također su ugrožene. Među najviše pogođenim su Ford, Volkswagen, Carlsberg, Adidas, McDonalds, Siemens ali i veliki broj europskih banaka .
Na kraju prošle godine predsjednik Rusije Vladimir Putin optužio je kolaps cijene nafte i sankcije koje su zapadne zemlje uvele Rusiji kao osnovni razlog financijske krize u ovoj zemlji.
’Samo tijekom prošle godine ruska rublja je izgubila 45% svoje vrijednosti u odnosu na dolar i čak se u jednom momentu spustila na rekordno nizak nivo. Prema podacima Bloomberg-a ruska nacionalna valuta imala je najgore rezultate tijekom 2014 godine od svih 170 svjetskih valuta. Ciljna inflacija koju je postavila Centralna Banka Rusije je bila za prošlu godinu 5%. U realnosti ona je dostigla 9.4% i dalje raste’ navode u FXLider-u.
Polovinom prosinca Centralna Banka Rusije povećala je referentne kamatne stope sa 10.5% na 17% što je najveći pojedinačni rast od kada je zemalja bankrotirala 1998 godine. Ovo je bio posljednji od ukupno 6 povećanja koje je centralna banka inicirala kako bi obranila rublju i zauzdala inflaciju.
’MMF očekuje da će zbog svega što se prošle godine dogodilo, GDP Rusije tijekom posljednjeg kvartala i pored prognoziranog rasta od 0.2% biti skoro u potpunosti izbrisan. Ruski uglednici smatraju da bi tijekom 2015 godine aktivnost ekonomije mogla pasti i do 5% ukoliko cijena sirove nafte ostane ispod 60 dolara po barelu. Cijena sirove nafte pala je ispod 50 dolara po barelu što je najniži nivo u posljednjih pet godine. Ovaj pad cijene naročito je pogodio ekonomiju Rusije jer polovina nacionalnog dohotka dolazi upravo od izvoza nafte i gasa. Očekuje se da će i budžetski deficit biti oko 2% upravo u ovisnosti od cijene nafte. Rast deficita doveo je do toga da Vladimir Putin naredi smanjenje javnih troškova za 5%. Obrana i nacionalna sigurnost jedina su ministarstva koja će biti izuzeta od ovog smanjenja’ kažu u FXLider-u.
Rezerve koje Rusija ima u stranim valutama tijekom prošle godine pale su na 416 milijardi dolara što je oko 21% pada u odnosu na prethodnu godinu. Ruska vlada, banke i kompanije imaju dug od skoro 678 milijardi dolara od kojih oko 130 milijardi dolara mora biti vraćeno već do kraja ove godine.
FXLider ima ekskluzivnu suradnju s Fortrade Limited – kompanijom autoriziranom i reguliranom u UK od strane FCA (Financial Conduct Authority) pod licencom broj 609970.
Pored dolje navedenog odricanja od odgovornosti, ovaj materijal ne predstavlja ponudu , ili zahtjev za izvršenje transakcije bilo kojim financijskim instrumentom. Društvo Fortrade ne prihvća nikakvu odgovornost za bilo kakvu upotrebu koja može biti sačinjena od ovih komentara ili za posljedice koje proizilaze iz njih. Ne daju se nikakve izjave niti garancije za točnost i potpunost informacija. Sukladno tome svaka osoba postupa u tom smislu u potpunosti na vlastiti rizik. Svako osigurano istraživanje, ne uzima u obzir specifične investicijske ciljeve, financijsku situaciju i potrebe određene osobe koja ga može primiti. Ono nije sastavljeno u skladu sa zakonskim zahtjevima, osmišljen da promovira nezavisnost investicijskog istraživanja, kao takvog.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu