Cijena srebra u strelovitom rastu – saznajte zašto investitori sve više ulažu u ovaj plemeniti metal!

Autor: Promo , 27. srpanj 2020. u 10:00
Investicijsko srebro oblik je ulaganja kojeg preferiraju ulagači i štediše

Investicijsko srebro oblik je ulaganja kojeg preferiraju ulagači i štediše koji žele zaštititi svoju imovinu od inflacije, loše gospodarske situacije i ostalih nepovoljnih ekonomskih pojava.

Kad se govori o investicijskim plemenitim metalima, većina ljudi prvo pomisli na investicijsko zlato koje je najčešći prvi izbor investitora za vrijeme ekonomske krize. Ipak, zlato je samo jedna od opcija kod investiranja u plemenite metale. Sve popularnija investicija u zadnje vrijeme je metal koji se stoljećima koristi uz zlato – investicijsko srebro.

Investicijsko srebro oblik je ulaganja kojeg preferiraju ulagači i štediše koji žele zaštititi svoju imovinu od inflacije, loše gospodarske situacije i ostalih nepovoljnih ekonomskih pojava. Najčešće se u njega investira u obliku srebrnih poluga ili srebrnjaka koje su pogodne za investiciju jer su likvidne i prenosive, a u isto vrijeme jednostavne za skladištiti.

Cijena srebra formira se na burzi, što znači da se mijenja iz dana u dan i ovisi o brojnim faktorima. Jedan od tih faktora je stanje u svjetskom gospodarstvu koje je ove godine izrazito neizvjesno i nesigurno, budući da se svijet nalazi na početku nove globalne recesije.

Poznato je da cijena plemenitih metala raste za vrijeme recesija, što potvrđuje činjenica da je cijena zlata od početka godine do danas narasla za oko 30%. Pogledamo li prošlu ekonomsku krizu, onu koja je potresla svijet 2008. godine, cijene zlata i srebra višestruko su narasle u kratkom periodu. Tada je prvo narasla cijena zlata, a zatim srebra, a takav scenarij mnogi očekuju i ove godine.

Kretanje cijene srebra u proteklih godinu dana, izvor: silverprice.org

Cijena srebra od početka godine već je narasla za oko 30% na 24 dolara po unci, čime je dosegla najvišu razinu u posljednjih sedam godina. Ipak, cijena je još uvijek daleko od vrhunca kojeg je dosegla za vrijeme prošle krize u 2011. godini kad je iznosila čak 47 dolara po unci, pa mnogi očekuju da će cijena nastaviti uzlazni trend u narednom periodu.

Zašto cijena srebra raste?

Srebro je godinama bilo na relativno niskoj razini cijene, u usporedbi s razinama dostignutim za vrijeme protekle gospodarske krize, pa mnogi smatraju da se nalazimo na početku dužeg uzlaznog trenda rasta cijene ovog plemenitog metala. Nova globalna recesija uzrokovana pandemijom koronavirusa povećala je potražnju za plemenitim metalima koji su poznati kao sigurno utočište u nesigurnim vremenima u kojima vlada ekonomska neizvjesnost.

Srebrne poluge od 250, 500 i 1000 grama

Osim toga, velike mjere stvaranja novog novca u SAD-u smanjuju povjerenje u papirnate valute poput američkog dolara, pa se investitori sve više okreću zlatu i srebru koji su kroz povijest uvijek služili kao najbolji način zaštite imovine od inflacije. Uz to, prevelika rizičnost drugih oblika ulaganja poput dionica ili nekretnina dodatno potiče investitore da ulažu u sigurnije oblike poput zlata i srebra.

Je li sad pravo vrijeme za kupnju srebra?

Zbog navedenih razloga, prevladavajuće je mišljenje na tržištu da će cijena srebra rasti u narednom periodu. To ne znači da će nužno rasti iz dana u dan, već da će dugoročni trend cijene biti uzlazan, a s tim se slažu i brojne investicijske kuće poput poznate Citibank koja predviđa da bi cijena srebra uskoro mogla dosegnuti 30 dolara po unci.

Mnogi se investitori i štediše stoga u ovo vrijeme okreću upravo srebru kako bi zaštitili svoju imovinu, ali i ostvarili dodatan prinos kojeg nije lako ostvariti ulažući u druge vrste imovine za vrijeme ekonomske krize.

Potražnja za zlatom već je znatno porasla od početka godine, ali potražnja za srebrom tek je sredinom godine počela rasti, pa je moguće da nas čeka navala i na ovaj plemeniti metal u naredno vrijeme.

New Report

Close