U HUP novostima pravni će tim HUP-a iz broja u broj odgovarati na različite pravne te druge upite svojih članica, ali i drugih hrvatskih poduzeća. Za neka pitanja na koja pravni tim ne bude imao odgovor potražit će savjete kod odgovarajućih državnih tijela ili stručnjaka. Svoje upite možete slati e-poštom na admira.ribicic@hup.hr, odnosno faks-uređajem na broj 01/4897-556.
Stupila na snagu obveza poslodavaca zaposliti osobe s invalidtetom
Prvog dana 2015. g. temeljem odredbi Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom ("Narodne novine" br. 157/13, 152/14) stupila je na snagu obveza poslodavaca zaposliti određeni broj osoba s invaliditetom. Ovu obvezu imaju poslodavci koji zapošljavaju najmanje 20 radnika. Izmjenama i dopunama Pravilnika o utvrđivanju kvote za zapošljavanje osoba s invaliditetom ("Narodne novine" 2/2015) određena je kvota u visini od 3% u odnosu na ukupan broj zaposlenih kod poslodavca, neovisno o djelatnosti koju poslodavac obavlja, čime je napušteno prethodno određenje o kvoti u rasponu od 2 do 6% ovisno o djelatnosti poslodavca.
Osim zapošljavanjem, poslodavac može ispuniti obvezu kvote i na sljedeće načine: da pod određenim uvjetima sklopi ugovor o poslovnoj suradnji s osobom s invaliditetom koja se samozapošljava, sklopi ugovor o poslovnoj suradnji sa određenom zaštitnom radionicom i integrativnom radionicom, odnosno određenim trgovačkim društvom, zadrugom ili udrugom u kojima više od polovine radnika čine osobe s invaliditetom, primi na obavljanje prakse učenike s teškoćama u razvoju ili studente s invaliditetom, rehabilitante u sklopu profesionalne rehabilitacije koju provodi centar za profesionalnu rehabilitaciju, pod određenim uvjetima sklopi jedan ili više ugovora o djelu sa studentom s invaliditetom koji ima status redovitog studenta, primi na stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa osobe s invaliditetom ili stipendira za redovno obrazovanje osobe s invaliditetom.
Smatra se da je poslodavac ispunio obvezu kvote ako se radi o zaposlenicima s invaliditetom koji su evidentirani u očevidniku zaposlenih osoba s invaliditetom pri Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje i to onim osobama koje se smatraju osiguranicima s invaliditetom sukladno Pravilniku o sadržaju i načinu vođenja očevidnika zaposlenih osoba s invaliditetom te s njima ima sklopljen ugovor o radu za najmanje 20 sati tjedno. Poslodavci koji smatraju da se, sukladno njihovoj procjeni opasnosti, na određenim radnim mjestima zbog posebnih uvjeta rada ne mogu zaposliti osobe s invaliditetom i da se ta radna mjesta trebaju izuzeti iz ukupnog broja radnih mjesta na temelju kojih se utvrđuje kvota, dužni su o tome zatražiti mišljenje Hrvatskog zavoda za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu, a potom i suglasnost Zavoda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.
Zapošljavanjem osoba s invaliditetom, odnosno samozapošljavanjem osoba s invaliditetom moguće je ostvariti pravo na određene porezne olakšice, poticaje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom i druge novčane poticaje. Poslodavci koji ne ispune kvotu zapošljavanjem osoba s invaliditetom ili na zamjenski način, dužni su mjesečno, prilikom obračuna plaća, obračunati i uplatiti novčanu naknadu u iznosu od 30% minimalne plaće za svaku osobu s invaliditetom koju su bili dužan zaposliti, koja dospijeva na naplatu do zadnjeg dana u mjesecu za prethodni mjesec. Sredstva novčane naknade uplaćivat će se na poseban uplatni račun državnog proračuna.u zbog gore navedenih ponašanja radnika, bio bi neopravdan.
Milica Jovanović, dipl. iur., pravna savjetnica
Novi iznos minimalne plaće
Minimalna plaća je najniži mjesečni iznos bruto plaće koja pripada radniku za rad u punom radnom vremenu. Donošenjem novog Zakona o minimalnoj plaći (NN 39/13) uređen je novi način izračuna minimalne plaće. Tako je temeljem Uredbe Vlade Republike Hrvatske objavljene u Narodnim novinama broj 151. od 01. siječnja 2015. godine određena visina minimalne plaće u bruto iznosu od 3.029,55 kn. Minimalna plaća se primjenjuje na sve radnike u Republici Hrvatskoj, a Zakonom je propisana iznimka od primjene da se jedino kolektivnom ugovorom može ugovoriti minimalna plaća u manjem iznosu od iznosa propisanog Uredbom, i to u iznosu od devedeset pet posto od propisanog iznosa.
Poslodavcima ostaje mogućnost ugovoriti manji iznos u svojim kućnim kolektivnim ugovorima, ili kao u slučaju granskog kolektivnog ugovora za djelatnost drvne i papirne industrije u kojem je već takova mogućnost ugovorena, ali se navedeno isključivo primjenjuje na poslodavce članove Hrvatske udruge poslodavaca iz navedene djelatnosti. Isto tako, skrećemo pozornost poslodavcima, da pravo na povećanu plaću radniku (npr. u slučaju prekovremenog rada, rada nedjeljom i drugim slučajevima utvrđenim čl. 94. Zakona o radu.) ne može ulaziti u iznos minimalne plaće, već se iznos minimalne plaće mora povećati sukladno određenim satima u slučajevima povećanja plaće.
Ivan Sarić, dipl. iur., pravni savjetnik
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu