Razgovarali smo s organizatorima druge po redu e-learning konferencije Znanje u fokusu, koja će se održati u Podravki, u Koprivnici, 11. listopada 2013. Naši sugovornici su Snježana Šlabek iz Podravke i Mario Fabijanić iz Cognite.
1. Drugu godinu zaredom vaše tvrtke organiziraju e-learning konferenciju. Odakle uopće ideja za organizacijom takvog događaja i što se krije iza naziva "Znanje u fokusu"?
Snježana: S obzirom na to da u regiji slična konferencija ne postoji, došli smo na ideju da okupimo domaće i svjetske stručnjake i pozovemo voditelje edukacije, ljudskih potencijala i informatičare iz različitih tvrtki kako bi se upoznali s mogućnostima e-learninga, ali i međusobno razmijenili iskustva. Također, otvorili smo vrata i akademskim zajednicama svjesni važnosti povezivanja poslovnog i akademskog sektora. Podravka i Cognita surađuju već više od pet godina i tijekom tog razdoblja izuzetno je velik broj zaposlenika Podravke završio online edukaciju iz različitih područja (engleski jezik, Office alati, interne procedure, komunikacijske i poslovne vještine, zaštita na radu…). Podravka je međunarodna kompanija koja je izrasla na vlastitim inovacijama i znanju i jedna je od prvih u Hrvatskoj koja je prepoznala vrijednost e-učenja.
Mario: Ideja o konferenciji došla je prije dvije godine, kada smo razgovarali o uspješnim zajedničkim projektima i zaključili da bi bilo odlično naša iskustva prenijeti drugim tvrtkama kako bismo promovirali veću dostupnost znanja uz korištenje novih tehnologija u edukaciji, pokazali drugima kako da iskoriste prednosti e-učenja i ostvare uštede koje ono donosi.
Snježana: Iza naziva Znanje u fokusu krije se osnovna ideja konferencije, a ona je da je znanje ono što je bitno, da se fokus ne bi izgubio negdje drugdje. Malim koracima i inicijativama u svojim radnim sredinama želimo znanje dovesti u fokus društva. Važno nam je znanje koje zaposlenici imaju, koje dijele i koje trebaju steći. Moderne nam tehnologije omogućavaju da se ono brže sakuplja i širi kroz organizaciju. Uz pomoć e-learninga zaposlenici mogu učiti točno ono što im treba i kada im to treba. Moderne kompanije u svijetu, a sve više i u Hrvatskoj, danas prepoznaju u tome veliku vrijednost.
2. Konferencija je humanitarnog karaktera. O čemu se zapravo radi?
Snježana: Kako bismo ostali dosljedni nazivu konferencije Znanje u fokusu, odlučili smo sav prihod od kotizacija donirati u humanitarnu zakladu Zlata Bartl, koja podupire talentirane studente. Time ostajemo u krugu podupiranja znanja i održivog razvoja, što je jedna od politika Podravke. Ove godine zaklada će dodijeliti dvije stipendije izvrsnim studentima koji imaju zapažen interes za e-učenjem.
3. Nakon prošlogodišnje konferencije, biste li rekli da ste zadovoljni rezultatima i što možete nazvati uspjehom prve e-learning konferencije?
Mario: Prošlogodišnja konferencija okupila je više od stotinu sudionika, a njihove reakcije bile su više nego pozitivne. Okruženje je bilo domaćinsko, za što se pobrinula kompanija sa srcem, a sudionici su čuli niz zanimljivih i korisnih predavanja. Svakako je pokazatelj uspjeha činjenica da su neke kompanije nakon konferencije odlučile uvesti e-learning, a pojedine su iskoristile iskustva drugih kako bi projekte organizirale efikasnije.
4. E-learning je u Hrvatskoj prestao biti nepoznanica. Koliko je prisutan u domaćim tvrtkama i na koji način je ovaj način učenja učinkovitiji od klasičnog u poslovnom okruženju?
Mario: I dalje postoji čitav niz tvrtki u Hrvatskoj koje ne samo da ne koriste online načine školovanja, već uopće nisu upoznate s njima. Njih svakako pozivamo na konferenciju kako bi se na konkretnim primjerima upoznale s mogućnostima i prednostima koje e-learning donosi. Oni koji su u punoj mjeri prepoznali prednosti e-learninga, a Podravka je svakako jedna od njih, danas ostvaruju velike uštede, uza zadržavanje ili povećanje kvalitete školovanja. Posebno je to vidljivo u vrijeme krize, kada su edukacijski budžeti smanjeni, a e-learning omogućava edukaciju istog ili čak većeg broja zaposlenika za veći broj programa.
Snježana: S druge strane, mladi zaposlenici koje dolaze raditi u Podravku e-učenje upoznali su tijekom fakulteta i nije im nepoznanica. U stanju su razlikovati dobar od lošeg e-tečaja, a gamefication je način učenja uz koji su odrasli. Do ulaska u kompaniju na internetu su već prošli brojne e-tečajeve, a dostupnost vrhunskog slobodnog obrazovanja koju su upoznali na, primjerice, Courseri, na neki način očekuju i na svojem radnom mjestu. Prema podacima sa zagrebačkog sveučilišta, 70% svih kolegija izvodi se uz pomoć modernih tehnologija. Zato je važno je da poslovne sredine prate trendove u obrazovanju, nakon fakulteta učenje se nastavlja na poslu. Držim da je upravo ta dostupnost obrazovanja revolucionarna stvar.
5. Zahvaljujući koferenciji uspjeli ste u zemlju dovesti relevantne stručnjake, vodeće svjetske e-learning kompanije. Tko su sudionici ovogodišnje konferencije i kome je ona namijenjena?
Mario: Na konferenciji ćemo ugostit vrsne stručnjake iz područja e-learninga iz poslovnih i akademskih zajednica. Spomenimo stručnjake iz Skillsofta, najveće svjetske e-learning kompanije, koja godišnje na razvoj i unapređenje e-learning rješenja izdvaja nevjerojatnih 50 mil. dolara. Osim njih, partneri konferencije su i druge velike svjetske e-learning kompanije, poput francuske kompanije specijalizirane za online učenje stranih jezika Tell me more, indijske kompanije Harbinger i izraelske Composice.
Snježana: Od domaćih stručnjaka, osim stručnjaka s dugogodišnjim iskustvom iz Cognite, izdvajamo vrsne predavače i paneliste s Fakulteta elektrotehnike i računarstva, CARNeta, Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Splitu, tvrtke Aquilonis, Algebre i Philip Morrisa, a nekoliko velikih hrvatskih kompanija prezentirat će vlastita iskustva primjene e-učenja. Konferenciju će otvoriti predsjednik Uprave Podravke Zvonimir Mršić, koji će govoriti koliko su inovacije i znanje važni za uspjeh kompanije.
6. Koje teme će konkretno biti obrađene na radionicama i predavanjima? Je li konferencija prilika da se na licu mjesta sudionici upoznaju s prednostima i zamkama uvođenja e-learninga u korporacije?
Snježana: Za sve koji se prvi put susreću s e-learningom, konferencija će odgovoriti na pitanja što je to zapravo e-learning, koje su prednosti i nedostaci online edukacije, koji su preduvjeti i koraci za uvođenje e-učenja te koje sve resurse i troškove treba predvidjeti. Sudionici će se upoznati i s procesom razvoja e-learning sadržaja, različitim tipovima sadržaja i metodama edukacije, koji su trendovi u primjeni online edukacije u svijetu, ali i vidjeti kako i koliko se e-learning koristi u Hrvatskoj, naučit će kako motivirati polaznike i kako procijeniti vrijednost edukacije i povrat investicije.
E-učenje ćemo pogledati s različitih aspekata – s pozicije ljudskih resursa, tehnologije, ulaganja, trendova i organizacijske kulture.
Mario: Tijekom radionica sudionici će imati priliku na licu mjesta isprobati različite domaće i svjetske alate i osjetiti kako je to biti polaznik online tečaja. Posebno će zanimljiva biti panel rasprava, na koju će se sudionici moći aktivno uključiti i u direktnom kontaktu sa stručnjacima koji imaju bogato iskustvo implementiranja i primjene e-learninga u manjim i većim tvrtkama imati priliku riješiti nedoumice oko mogućnosti, kvalitete, izvedivosti, ali i poteškoća na koje možete naići ukoliko se odlučite na korištenje e-učenja u svom okruženju.
7. Smatrate li da će činjenica kako je Hrvatska postala punopravnom članicom EU doprinjeti i dodatnoj popularizaciji e-learninga?
Snježana: EU je prilika koju u velikoj mjeri treba iskoristiti za edukaciju i zbog toga smo jedno od predavanja na konferenciji posvetili upravo toj temi.
Mario: Cognita je do sada uspješno sudjelovala na nekoliko projekata financiranima od strane EU, a nadamo se da će sličnih projekata biti sve više i da će sve više tvrtki prepoznati priliku da znanje dovedemo u fokus hrvatskog društva.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu