Povijesno se vraćajući u 1991. godinu, mnoge knjige svoj će fokus staviti na početak Zaljevskog rata, raspad Sovjetskog saveza pa čak i Jugoslavije te početak rata u Hrvatskoj.
No, te se godine u Sjedinjenim Američkim Državama dogodila još jedan povijesna promjena: 1991. je broj žena na sveučilištima prvi puta pretekao broj muškaraca, a taj je trend vidljiv sve do danas. U SAD-u Danas 37,2 posto žena između 25 i 29 godina ima četvrtogodišnju diplomu s nekog visokog učilišta, za razliku od muškaraca među kojima takvu diplomu ima njih 29,8 posto. Povijesna brojka za Hrvatsku dogodila se nešto kasnije, točnije dvadeset godina kasnije. Prema posljednjem popisu stanovništva iz 2011. žene u Hrvatskoj preuzele su primat nad muškarcima u strukturi visokoobrazovanih. Točnije, od svih visokoobrazovanih stanovnika, 53 posto su žene.
4posto
žena nalazi se na ljestvici 500 menadžera Forbesa
Dominacija muškaraca
No, unatoč svim akademskim postignućima, i u Hrvatskoj i u SAD-u, za isto radno mjesto muškarci su još uvijek više plaćeni, a nastavljaju dominirati ključnim pozicijama u društvu. Primjerice, visoki menadžment. Među pet starijih menadžera, tek je jedna žena. Među 500 najuspješnijih generalnih direktora koje objavljuje magazin Forbes, žena je tek četiri posto. Manje od 17 posto žena sjedi u američkom kongresu. Mnogi znanstvenici već godinama teoretiziraju o razlozima zbog kojih žene još nisu uspjele razbiti tu barijeru. John List i Uri Gneezy, dvojica američkih autora koji su napisali brojne knjige iz područja ekonomije misle da je razlog taj što muškarci i žene imaju različita viđenje kompetitivnosti, a barem dio razlike u plaći rezultat je njihovog različitog preuzimanja, odnosno nepreuzimanja inicijative. S obzirom da su eksperimentalisti, List i Gneezy, znali su da će bez stvarnog dokaza njihova teorija ostati samo pretpostavka.
Svoju su ideju tako po pokušali potvrditi eksperimentom. U suradnji s još nekoliko ljudi, objavili su oglas za administrativno radno mjesto i dobili odgovor od gotovo 7000 zainteresiranih iz cijelog SAD-a.Nakon što su se s njima sastali, dali su im više detalja o uvjetima koje nude te se raspitivali o osnovnim informacijama potecijalnih zaposlenika te ih pitali jesu li zainteresirani za poziciju. Polovici onih koji traže posao, rečeno je kako će im plaća biti 15 dolara po satu. Drugoj polovici rečeno je kako će biti plaćeni 12 dolara po satu, no istovremeno će se s kolegom "natjecati" za bonus od dodatnih šest dolara po satu (tako su oba oglasa u prosjeku plaćala radnike 15 dolara po satu). Do kojeg zaključka su došli List i Gneezy? Žene će, za razliku od muškaraca u puno manjem postotku prihvatiti plaću koja uključuje neku vrstu konkuretnosti.
Prihvaćanje pozicije
To će učiniti čak 70 posto manje žena nego muškaraca. A taj rezultat pokalapa se s rezultatima šireg istraživanja kojeg su odradili grupa znanstvenika. Naravno, treba uzeti u obzir da se ovakva procjena ne odnosi na sve tipove posla, niti na sve tipove osoba, no na neki način podcrtava činjenicu da kada je riječ o konkurentnosti na radnom mjestu, žene nisu uvijek sklone prihvatiti takve pozicije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu