Uz tradicionalnu prodaju naftnih derivata, snažno razvijamo i energetsku djelatnost

Autor: Borivoje Dokler , 29. veljača 2016. u 22:00
Boris Antolovič, član Uprave Petrola d.o.o Zagreb

Prihodi od prodaje nafte i proizvoda iz nafte Petrola d.o.o u prvih devet mjeseci iznosili 437,7 milijuna eura, a prihodi od prodaje trgovačke robe 30,35 milijuna eura.

Petrol, vodeća slovenska energetska tvrtka, glavni je strateški dobavljač nafte i drugih energenata na slovenskom tržištu. Ima veliku distribucijsku mrežu vlastitih benzinskih postaja na cestama  Slovenije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Kosova, gdje osim naftnih derivata nudi i široki raspon automobilskih roba i usluga te veliki izbor kućanskih i prehrambenih proizvoda i druge robe.

Iako se primarno bavi prodajom naftnih proizvoda, Petrol sve više naglasak stavlja i na prodaju plina te toplinske i električne energije, a posebno mjesto zauzimaju usluge energetsko-ekoloških rješenja za privatne i poslovne korisnike. U Hrvatskoj je Petrol prisutan od 1996. godine te je do danas razvio maloprodajnu mrežu od 106 benzinskih postaja, što je gotovo četvrtina svih njegovih postaja.  A kako su u Petrolu zadovoljni prošlogodišnjim rezultatima, namjeravaju li i dalje ulagati na hrvatsko tržište te na koje se djelatnosti misle usredotočiti u budućnosti, upitali smo člana Uprave Petrola d.o.o Zagreb, Borisa Antoloviča.

 

13posto

više naftnih derivata prodao je Petrol d.o.o u prvih devet mjeseci lani u odnosu na isto razdoblje 2014.

Primarno područje poslovanja grupe Petrol je trgovina naftom i naftnim derivatima. Koliko ste goriva prodali prošle godine i koliko je udio te prodaje u ukupnom prihodu Petrola?
U razdoblju od siječnja do rujna 2015. godine tvrtka Petrol d.o.o prodala je 471.265 tona naftnih derivata, što je 13% više u odnosu na 2014 godinu. Prihodi od prodaje nafte i proizvoda iz nafte su iznosili 437,7 milijuna eura, a prihodi od prodaje trgovačke robe 30,35 milijuna. Električne energije prodali smo u iznosu od 16,95 milijuna eura, a prihodi od prodaje raznih usluga iznosili su 2,19 milijuna eura. Financijske podatke za cijelu godinu još ne možemo komentirati zbog ograničenja Ljubljanske burze, no sudeći prema podacima od siječnja do rujna, godina će biti veoma uspješna za tvrtku Petrol. 

Koliko su cijene sirove nafte i izloženost valutnom riziku utjecali na dobit od prodaje i na koje se načine borite protiv njih?
Petrol d.o.o. Zagreb ne kupuje sirovu naftu, nego naftne derivate, i cijene se tjedno usklađuju s kretanjima cijena na europskom tržištu. Za derivate koje kupujemo na međunarodnim tržištima ugovaraju se cijene u eurima jer je volatilnost tečaja euro/kuna u odnosu na tečaj dolar/kuna znatno manja.  Privremeno se koriste i izvedeni financijski instrumenti, kao i za osiguranje od cjenovnih rizika na robi, kao i za osiguranje od tečajnih rizika, kada se za to ukaže potreba.

Kako ste zadovoljni poslovanjem u Hrvatskoj i imate li planove za buduće investicije i proširenje poslovanja na hrvatskom tržištu?
Poslovanjem grupe Petrol u Hrvatskoj smo veoma zadovoljni. Nastavit ćemo sa širenjem maloprodajne mreže u cilju stvaranja optimalno rasprostanjenih, te svugdje dostupnih benzinskih postaja. Posvetiti ćemo se širenju palete usluga na benzinskim postajama kroz uvođenje novih i prijenos već dokazano uspješnih poslovnih modela iz grupe Petrol. I dalje ćemo graditi bazu sve većeg broja naših kupaca, te intenzivno raditi na komunikaciji s njima kroz uspostavu Petrol Kluba i novih platformi koje planiramo uvesti u skoroj budućnosti. Izbor trgovačke robe, široka paleta artikala i dodatnih usluga je ono na čemu konstantno radimo. Plaćanje uplatnica, Ured na putu, ulaznice  za sportska, kulturna i društvena događanja, Kava na putu i mreža vlastitih autopraonica, samo su neke od dodatnih usluga koje razvijamo i kojima želimo Petrol približiti kupcima i postići da im postanemo prvi izbor. Kvaliteta Q Max goriva dokazuje da je ulaganje u kvalitetu veoma bitno, te da hrvatski kupac želi i cijeni dodanu vrijednost. 

Osim prodaje nafte i naftnih derivata, Petrol se bavi i prodajom i skladištenjem prirodnog plina, proizvodnjom toplinske i električne energije iz obnovljih izvora, a putem CER-a nudi i energestko-ekološka rješenja. Koliko će u budućnosti biti naglasak na tim, da tako kažem, 'sekundarnim' djelatnostima tvrtke?
Naglasak će biti velik. Želimo sve dobre prakse iz Slovenije prenijeti i na hrvatsko tržište. Iako je fokus CER-a prvobitno usmjeren na privatni sektor (obitljske kuće i objekti), svakako je veći potencijal u javnom sektoru. Osim što su izdvojena veća sredstva za subvencioniranje, u javnom sektoru je lakše primjeniti stručnost i tehnološka rješenja za povećanje energetske učinkovitosti i samim time omogućiti velike uštede u samom sektoru. Ali to ne umanjuje važnost takvih projekata u privatnom sektoru, jer su oni usmjereni na zahtjevne ekonomske i društvene uvjete koji nas primoravaju da štedimo i da se odgovornije ponašamo prema prirodnim resursima, a u krajnjem slučaju, osiguravaju i uštedu za krajnjeg korisnika.

Radite li na razvoju projekata po tzv. ESCO modelu?
Petrol uz tradicionalno poslovanje u naftno-trgovinskoj djelatnosti snažno razvija i energetsku djelatnost. ESCO modeli su važan dio energetske djelatnosti i specifični su jer tehničke i financijske rizike prebacuju na izvoditelja usluga. Petrol grupa ima veliko iskustvo na pripremi, izvedbi i financiranju projekata po ESCO modelu, uključujući korištenje sredstava nacionalnih i EU fondova. U Hrvatskoj ih razvijamo preko društva Eltec Petrol Hrvatska d.o.o. Pametni gradovi, o kojima se u posljednje vrijeme puno govori, su korisnici takvih usluga koje pružamo na područjima energije, zgradarstva, infrastrukture, tehnologije i mobilnosti. U Hrvatskoj smo izveli projekte koji su rezultirali velikim smanjenjem potrošnje energije, ali vidimo i puno veći potencijal za provedbu i financiranje projekata s jamstvom učinka (ESCO). Zakonodavni okvir je donesen, očekujemo manje dorade koje će osigurati da središnja vlast i lokalne zajednice maksimalno koriste EU sredstva i sredstva privatnih partnera prvenstveno za projekte obnove daljinskih sustava grijanja, vodoopskrbnih sustava, rasvjete i zgradarstva. Ovakav pristup je prepoznat i podržan u EU jer osigurava središnjoj vlasti i lokalnoj samoupravi investicijska sredstva i optimalnu modernizaciju uz jamstvo učinkovitog pogona nakon izvedbe.

Komentirajte prvi

New Report

Close