Vladimir Šišljagić, osječko-baranjski župan, govori o stvaranju uvjeta za bolji život u Županije kroz poticaje i programe okrenute mladima, nezaposlenima i socijalno ugroženima.
Na koji način Županija pomaže razvoju općina i gradova?
Ujednačen razvoj svih dijelova Osječko-baranjske županije nastoji se ostvarivati u svim segmentima života. Na primjer, samo dvije od svih osnovnih škola nemaju športsku dvoranu, no u tijeku je i njihova izgradnja. Uz potpore Županije grade se ili obnavljaju društveni domovi, prostorije vatrogasnih društava, lovaca, KUD-ova, grade se igrališta za djecu i mladež, uređuju nogostupi, ceste i druga komunalna infrastruktura. Takvim investicijama u kvalitetnu komunalnu i društvenu infrastrukturu ruralna područja nastojimo učiniti poželjnima za život stanovništva, a time i njihov ostanak na tom prostoru. Pri tomu Županija prepoznaje i mogućnosti koje se pružaju kroz provedbu mjera iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014.-2020., mjere M07.
Što radi Županija kako bi mladi ostali na ruralnim prostorima?
Općine i gradovi koji imaju kvalitetnu komunalnu i društvenu infrastrukturu lakše stvaraju pozitivno okruženje u komu i mladi nalaze mogućnosti za zapošljavanje te za primjeren životni standard, što ujedno znači i njihov ostanak u ruralnom prostoru. Uz to, Županija potiče i pomaže poduzetničke inicijative te omogućava edukacije. Na primjer, razvijanjem ruralnog turizma želimo omogućiti i mladima da si kroz povezivanje poljoprivrednih i nepoljoprivrednih djelatnosti osiguraju mogućnost zapošljavanja, i to preuzimanjem i nastavljanjem poslova vezanih uz obiteljsku tradiciju ili započinjanjem vlastitih poduzetničkih aktivnosti.
Kakvi su podaci o zaposlenosti mladih u Županiji i koji su planovi na razini Županije za zaposlenje mladih ljudi?
Procijenjena stopa nezaposlenosti u Osječko-baranjskoj županiji u siječnju 2016. iznosila je 28,7% (32.815 osoba), a u siječnju 2015. godine iznosila 31,4%. Kako je procijenjena stopa nezaposlenosti u Hrvatskoj 17,3% jasno je koliko je ovaj problem izražen i alarmantan. Gledano prema dobi, najveći udio u registriranoj nezaposlenosti imaju osobe starije od 50 godina (29,2%), dok udio mladih osoba u dobi od 15 do 24 godine iznosi 18,8%. Između ostalih projekata, Osječko-baranjska županija svake godine organizira i financira projekt 'Poticanje zapošljavanja kroz stručno osposobljavanje nezaposlenih osoba'.
Njime je prošle godine obuhvaćeno 60 nezaposlenih osoba, i to različitih ciljanih skupina. Za provođenje projekata poticanja zapošljavanja u razdoblju od 2004. do kraja 2015. iz proračuna Županije izdvojeno je više od 2,74 milijuna kuna, a osposobljavanje je prošlo ukupno 809 nezaposlenih osoba.
Koje projekte u dijelu socijalnih usluga bi izdvojili u proteklih godinu dana?
Uz usluge koje pružaju domovi za starije i nemoćne osobe Osijek, Đakovo i Beli Manastir te usluge Centra za profesionalnu rehabilitaciju u okviru kojeg je i Sklonište za žrtve obiteljskog nasilja, ističem još neke od usluga i davanja koja se financiraju iz proračuna Županije. Županija već duži niz godina financira projekt 'Inkluzije – radna okupacija štićenika', a posljednje dvije godine sufinancirala je i stambenu zajednicu za djevojke bez odgovarajuće roditeljske skrbi koju vodi Udruga Breza. Već duži niz godina sufinancira se program psihosocijalne podrške djeci oboljeloj od malignih bolesti i njihovim obiteljima koji provodi Udruga 'Moje dijete'. Od studenog 2014. sufinancira se rad poludnevnog boravka za osobe s invaliditetom u Briješću. Posebno ističemo i financiranje pučke kuhinje Caritasa u Osijeku sa 200.000 kuna godišnje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu