Prema našim podacima, 30. studenoga je zabilježeno 76. 808 obrta, a 31. prosinca broj obrtnika je pao na 76.222, što je zapravo statistički pad od minus od 0,8 posto, a ne 1,2 posto.
Podaci kažu da se u posljednjih deset godina ugasilo više od 20 tisuća obrta. Koji su sve čimbenici utjecali na ovakve brojke?
Gospodarska i financijska kriza nije jedini uzrok ovakvim zabrinjavajućim statistikama. Značajnim dijelom zaslužno je i nepovoljno i nepoticajno poslovno okruženje. Obrtništvo je danas opterećeno brojnim problemima, među ostalim, nemogućnost naplate potraživanja, blokade i ovrhe, nedostatni izvori financiranja, administrativne prepreke, česte izmjene zakona i propisa te nelojalna konkurencija.
Što očekujete od nove Vlade po pitanju napretka obrtnika? Imate li kakve prognoze za nadolazeće razdoblje?
Stabilan i povoljan zakonski okvir, uklanjanje nepotrebnih administrativnih barijera, razumijevanje specifičnosti obrtništva i neophodna podrška države, najvažniji su za opstanak hrvatskog obrtništva. Hrvatska obrtnička komora očekuje da će nova Vlada staviti obrtništvo, malo i srednje poduzetništvo u fokus gospodarske politike te da će stvoriti povoljno poslovno okruženje za rast i razvoj obrtništva i ukupnog gospodarstva. Hrvatska obrtnička komora očekuje pozitivne promjene u zakonodavstvu koje će dovesti do smanjenja negativnih trendova u obrtništvu. Nova Vlada mora pokrenuti reforme. HOK očekuje da se propisi koji se tiču poslovanja obrtnika ne donose bez prijedloga i mišljenja struke. Ujedno, za kvalitetno poslovanje bitno je da se propisi ne mijenjaju svaki čas, prije svega porezni zakoni, kao i Zakon o radu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu