Međunarodno istraživanje Global Entrepreneurship Monitor (GEM) koje se 15 godina provodi u Hrvatskoj pokazalo je već poznate boljke poslovanja u Hrvatskoj, poput loših institucionalnih okvira i loše percepcije poduzetništva u Hrvatskoj, ali i da su zaposlenici hrvatskih tvrtki pokazali veću sklonost inicijativi i poduzetništvu nego zaposlenici tvrtki usporedivih zemalja.
Singer
Koči nas što potencijal poduzetničke aktivnosti radnika ne prepoznaju poslodavci.
Za osiguranje egzistencije
Tako poduzetnička aktivnost zaposlenika u Hrvatskoj iznosi 10,4 što nas svrstava među zemlje poput Austrije i Luksemburga, dok Bugarska ima koeficijent od svega 1,3 po istom kriteriju. Koči nas što taj potencijal ne prepoznaju poslodavci, a ne koristi ga se ni za oblikovanje politika. Istraživanje je pokazalo da samo 2,2 puta više tvrtki poduzetnik pokrene zbog dobre poslovne prilike, a veliki broj kompanija posljedica je svojevrsnog očaja, odnosno samozapošljavanja ljudi koji na drugi način ne bi mogli osigurati egzistenciju.
46 posto
misli da poduzetnici imaju visok status u društvu
Hrvatska je po tom pitanju među najlošijima u Europi. Za usporedbu dovoljno je reći da se u Švedskoj 20 puta više tvrtki otvori zbog dobre poslovne prilike na jednu koja se otvori zbog nužde. Moram izraziti određeno razočaranje što su mnoge institucije dizajnirale svoje politike na temelju pretpostavki, a ne na činjenicama. Taoci smo poduzetničkih pothvata pokrenutih iz nužde – komentirala je voditeljica GEM-ovog tima za Hrvatsku, profesorica osječkog Pravnog fakulteta Slavica Singer. Dokazana je loša percepcija poduzetnika u društvu pa tako tek 46 posto ispitanih smatra da uspješni poduzetnici imaju visok društveni status, po čemu je Hrvatska na posljednjem mjestu od 22 članice EU-a.
22 posto
ispitanika u RH želi biti poduzetnikom
Vlada prošla loše
U Irskoj tako misli 84 posto ljudi, a u Njemačkoj više o 79 posto. Vladine politike i ove su godine dobile lošu ocjenu – tek 1,7, a izuzetno je loše ocijenjeno i obrazovanje u osnovnim i srednjim školama. GEM istraživanje obuhvatilo je 66 zemalja koje predstavljaju 85 posto svjetskog BDP-a i 69 posto populacije, a među njima su 22 zemlje Europske unije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu