Smatram da se moraju poduzeti koraci da se poslodavce destimulira da zapošljavaju na crno, a oštrije kazne su jedan dio toga. No, nisam uvjeren da će samo kazne nešto promijeniti. Poslodavci zapošljavaju na crno, ne zato što mrze svoje radnike ili državu, nego zbog porezne presije koja ih uništava.
Kako se sivo tržište može suzbiti?
Osim batine, trebalo bi poraditi i na mrkvi. Porezi i doprinosi su previsoki, i za primjer, ako želite radnika platiti 10 tisuća kuna neto, vi na to morate državi dati još sedam tisuća kuna. Kada bi se na 10 tisuća moralo platiti dvije ili tri tisuće, smatram da bi bilo manje nelegalnog rada. Uz to moraju se napraviti i izuzeci, primjerice za male poduzetnike početnike koji prve godine nemaju sredstava i teško mogu platiti sve što država od njih traži. Izuzetak bi se morao napraviti, naravno uz stroge kontrole, za probni rad.
Može li se uopće riješti problem nelegalnog rada u uvjetima velike krize i nezaposlenosti?
Apsolutno ne. Može se suzbiti, ali ukinuti ga je teško i u sređenim uvjetima na tržištu, a pogotovo ne u krizi. No, treba raditi na destimuliranju poduzetnika da ne prijavljuju svoje zaposlenike.
Da li je nužna i liberalizacija radnog zakonodavstva?
Naši zakoni nisu savršeni, ali mislim da daju dovoljno prostora. Puno veći problem su porezi i doprinosi nego Zakon o radu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu